
ATLAS EKG TOM 2
- Wydawca: Via Medica
- Rok wydania: Gdańsk 2012 Dodruk 2015
- Wydanie: 1
- Ilość stron: 160
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-7599-364-6
144,00 zł
lub za 0zł przy zakupach
powyżej 299zł Najniższa cena z 30 dni: 144,00 zł
Zamówienia złożone od dnia 20 XII 2021 r. mogą zostać zrealizowane w styczniu.
Tom Atlas EKG tom 2 pokazuje konkretne odczyty EKG i ich przełożenie na rozwiązania diagnostyczne.
„Przed rokiem ukazały się „Zalecenia co do stosowania rozpoznań elektrokardiograficznych“ jako suplement Kardiologii Polskiej. Dużo osób zadało wówczas pytanie: a gdzie są zapisy EKG? W tamtej publikacji ich nie było — to miał być skondensowany dokument. Teraz pora na wersję ilustrowaną, czyli Atlas EKG tom 2 przedstawiający przykłady rozpoznań w formie zapisów EKG. Staraliśmy się dobierać zapisy tak, aby jak najlepiej prezentowały zmiany EKG przy zachowaniu jak najlepszej jakości zapisów. O ile było to możliwe, wybieraliśmy zapisy 12-odprowadzeniowe. Trudno zliczyć, ile tysięcy elektrokardiogramów przejrzeliśmy. Jednak nawet w tak obszernej publikacji nie udało się przedstawić wszystkich zagadnień związanych z diagnostyką elektrokardiograficzną. Przykładowo, zapisy w ostrych zespołach wieńcowych lub zapisy stymulatorowe, aby pokazać pełny zakres zmian, wymagałyby po prostu oddzielnych atlasów.
Z tego powodu podjęliśmy decyzję o kontynuacji Atlasu EKG tom 2, w której w kolejnych tomach będziemy się szerzej zajmować wybranymi problemami EKG, trzymając się zasady, aby zamieszczać jak najwięcej zapisów w skali 1:1.
W stosunku do zeszłorocznego dokumentu zaszły niewielkie zmiany. Poprawiliśmy zaobserwowane błędy. Wprowadziliśmy nowy kod — „pauza” (nr 18). Wprowadziliśmy ostatnio opublikowane kryteria EKG do rozpoznawania poszerzenia prawej komory w ewolucjach z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa. W przyszłości trzeba się liczyć z koniecznością aktualizacji kryteriów. Atlas EKG tom 2 można traktować jako ilustrację „Zaleceń”, ale można również najpierw podjąć próbę samodzielnego opisania przedstawianych zapisów — zazwyczaj ich opis nie zamyka się tylko omawianym kodem rozpoznań. Zapisy główne prezentujące kody są w skali 1:1, aby ułatwić samodzielną pracę z nimi. To przecież w tej skali na co dzień opisywane są elektrokardiogramy, a każde przeskalowanie zamiast ułatwiać może utrudniać zrozumienie istoty problemu....”
ze wstępu do książki Atlas EKG tom 2
Książka Atlas EKG tom 2 pokazuje przykładowe odczyty EKG i ich interpretację, co może pomóc w konkretnym działaniu diagnostycznym.
Tagi: interpretacja ekg ,
Zmiany EKG związane z niedokrwieniem i martwicą (zawałem) - ostrymi zespołami wieńcowymi, przebytym zawałem serca
Kody rozpoznań EKG, których stosowanie wymaga znajomości danych klinicznych i/lub możliwości porównania z poprzednimi EKG
Arytmie nadkomorowe
Komorowe zaburzenia rytmu
Tachyarytmie komorowe. Częstoskurcze komorowe
Stymulacja
Strona Internetowa Medicon.pl korzysta z plików cookies. Możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.