Dlaczego warto czytać książki? Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą aktywne czytelnictwo
Od dłuższego czasu wszystkie wolne wieczory i weekendy spędzasz przed ekranem telewizora lub komputera, czując że coraz częściej jesteś zmęczony i apatyczny, a codzienne obowiązki powodują u Ciebie uczucie stresu i rozdrażnienia? Zmień swoją codzienną rutynę i zamiast po raz kolejny sięgać po pilot do telewizora, sięgnij po coś korzystniejszego dla Twojego rozwoju—książki. Wkrótce sam sobie za to podziękujesz.
Dlaczego warto czytać książki?
Powodów, aby stworzyć u siebie nawyk codziennego czytania, jest naprawdę wiele. Już 2o. minut czytania książki przed snem sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, dzięki czemu z większym spokojem i lepszym nastawieniem podchodzimy do codziennych wyzwań dnia kolejnego. Jakie są pozostałe zalety czytania?
-
Rozwój umiejętności analitycznego myślenia
Regularne czytanie książek sprawia, że zwiększa się nasza zdolność do analizowania bieżących wydarzeń. Szczególnie dobrze w tym przypadku sprawdzają się książki kryminalne, które uczą nas łączenia faktów, wyciągania wniosków i ich weryfikacji. Warto również dodać, że umiejętność analitycznego myślenia jest umiejętnością poszukiwaną obecnie na rynku pracy, ponieważ wiąże się ona z wyszukiwaniem przydatnych informacji oraz podejmowaniem przemyślanych decyzji. A te cechy są szczególnie przydatne na stanowiskach kierowniczych, czy wymagających dużej samodzielności.
-
Zdobywanie nowych kompetencji
Czytając wartościowe książki z różnych dziedzin, jesteśmy w stanie zdobyć nowe kompetencje interpersonalne, czy specjalistyczne. Sięgając po książki psychologiczne, czy poradniki dotyczące rozwoju osobistego jesteśmy w stanie poprawić swoje relacje z innymi ludźmi, natomiast sięgając po publikacje z określonej dziedziny lub branży, nabywamy umiejętności praktycznych, jak znajomość języka obcego, czy obsługa programu Excel.
-
Powiększenie zasobu słownictwa
Za pomocą książek, poznajemy większą ilość różnorodnych słów. Dlatego też systematyczny kontakt z lekturą pozytywnie wpływa na nasz własny zasób słów. Osoba, która regularnie czyta książki, mimochodem poszerza swoje słownictwo, dzięki czemu łatwiej znajduje odpowiednie słowa na opisanie danej sytuacji, co korzystnie wpływa na jej komunikację z innymi ludźmi.
-
Stymulacja mózgu
Regularne sięganie po książki sprawia, że nasz mózg pozostaje w dobrej formie. Warto wiedzieć, że czytanie poprawia pamięć, dzięki czemu zmniejsza się u nas ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby Alzheimera, czy Parkinsona, a dodatkowo jak wskazują badania, czytanie spowalnia starczą demencję.
-
Kształtowanie empatii
Zaangażowanie w rozterki oraz próby zrozumienia motywacji postaci z książki sprawiają, że jesteśmy w stanie postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także wesprzeć go w tym, z czym się aktualnie zmaga . To pozwala nam rozwijać własną empatię oraz rozwija wrażliwość na los innej osoby. Czytanie kształtuje charakter, dzięki czemu stajemy się lepszymi ludźmi. Aby coraz lepiej rozumieć zarówno siebie samego, jak i innych ludzi warto czytać jak najczęściej i regularnie.
-
Samorozwój
Czytanie książek rozszerza horyzonty. Sięgając po pozycje z różnych dziedzin, rozwijamy się jako jednostka oraz znacząco zwiększamy swoją samoocenę. Wynika to z faktu, że czytanie pomaga nam odnaleźć się w różnych życiowych sytuacjach, co korzystnie wpływa na nasze poczucie sprawczości, a tym samym również na poczucie własnej wartości.
-
Korzystny wpływ na zdrowie psychiczne
Czytanie redukuje stres, wpływając tym samym korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Dodatkowo sięgając po książki samopomocowe i poradniki zdrowotne, jesteśmy w stanie nie tylko zredukować uczucie stresu, ale również zminimalizować lub całkowicie zneutralizować inne zdrowotne dolegliwości. U osób, które regularnie czytają, zwiększa się zadowolenie z życia, a dzięki poznawaniu losów fikcyjnych bohaterów zmniejsza się u nich również poczucie osamotnienia.
-
Poprawa skupienia i cierpliwości
W czasach, gdy codziennie jesteśmy bombardowani różnego rodzaju informacjami, powodującymi u nas syndrom FOMO, czyli uczucie strachu przed tym, co nas omija, możliwość skupienia uwagi na jednej czynności, jak czytanie książki jest na wagę złota. Czytanie książek nie dość, że poprawia skupienie, to również neutralizuje w nas lęk przed podejmowaniem życiowych decyzji i sprawia, że zyskujemy wewnętrzny spokój.
-
Rozwój umiejętności pisarskich
Osoby, które czytają książki, nie mają problemów z przelewaniem swoich myśli na papier, czy na klawiaturę. W zawodach związanych z pisaniem regularne sięganie do książek jest wręcz obowiązkowe i niezbędne do prawidłowego wykonywania swojej pracy. Czytając, nabywamy poprawności gramatycznej oraz poznajemy różnorodne style pisania, szkoląc swój warsztat, a samo pisanie staje się dla nas prawdziwą przyjemnością. Jeśli czytasz dobrych pisarzy oraz sięgasz systematycznie po wartościową lekturę, to pisanie merytorycznych i wyjątkowych tekstów nie sprawi Ci kłopotu.
-
Źródło inspiracji
Książka to samo źródło inspiracji. Odpowiednia lektura nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale podczas czytania powieści, czy merytorycznego poradnika jesteśmy również w stanie zmienić całkowicie swoje życie. Czytanie książek uświadamia nam, że warto być odważnym i podejmować życiowe decyzje w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Czytanie sprawia także, że przestajemy bać się nowych wyzwań i sięgamy po swoje marzenia bez wstydu, czy lęku nie bacząc na opinie z zewnątrz.
-
Wrażliwość na piękno
Czytanie sprawia, że stajemy się wrażliwi na otaczające nas piękno. Widzimy je jednakowo w drugim człowieku, w kulturalnych rozrywkach, czy we własnej twórczości. Warto czytać książki, ponieważ to sprawia, że chętniej sięgamy po inne twórcze zajęcia, jak wyjście do teatru, czy namalowanie od dawna odkładanego na później obrazu. Życie jest krótkie, dlatego warto czytać, by móc przeżyć je po wielokroć. Odpowiednio dobrana książka kształtuje osobowość, a czytanie pozwala każdego dnia stawać się lepszą wersją siebie, bez zbędnej presji, czy pośpieszania samego siebie.
-
Korzystny wpływ na sen
Książka nie tylko rozwija wyobraźnię ale może być również źródłem relaksu, dlatego mając do wyboru wieczór spędzony z telewizorem, czy lekturą warto wybrać to drugie. Podczas czytania możemy w przyjemny sposób się zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego, co jest szczególnie istotne w przypadku osób mających problemy z zasypianiem. Aby zmniejszyć codzienny stres czytanie, będzie dobrym pomysłem. Wieczorne czytanie książek daje naszemu organizmowi sygnał, że czas odpocząć i szykować się pomału do snu. Aby dodatkowo ułatwić sobie zaśnięcie, warto zadbać o odpowiednie przytłumione, niezbyt jasne światło w naszej sypialni.