NIEPŁODNOŚĆ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY
- Wydawca: PZWL
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: I
- Ilość stron: 87
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-200-5530-6
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 58,90 zł
"Niepłodność Najczęstsze problemy". Zeszyt 2018/1. Seria: W gabinecie lekarza specjalisty.
Redakcja naukowa: Piotr Laudański
W niniejszym opracowaniu zostały przedstawione podstawowe informacje na temat diagnostyki i leczenia niepłodności. Sam proces diagnostyczny jest stosunkowo prosty, ale wymaga skrupulatnego zebrania wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego i ultrasonograficznego oraz podstawowych badań laboratoryjnych.
W rozdziale dotyczącym diagnostyki doc. Piotr Pierzyński, mający duże doświadczenie jako specjalista medycyny rozrodu w Wielkiej Brytanii i Polsce, zwraca uwagę na możliwość wykonania określonych badań w zakresie podstawowej opieki ginekologicznej bez konieczności konsultacji z ośrodkiem wspomaganego rozrodu. Opisuje on m.in. badanie drożności jajowodów za pomocą tzw. wysokokontrastowej histerosalpingografii (HyCoSy), która z powodzeniem oraz nawet przy niedużym doświadczeniu specjalisty może być wykonywana w każdym gabinecie ginekologicznym wyposażonym w ultrasonograf.
Opisane przeze mnie schematy leczenia niepłodności za pomoca cytrynianu klomifrenu, letrozolu czy gonadotropin są proste w stosowaniu, jednakże wymagają działania według określonych zasad, które przedstawiłem w punktach. Schmaty te są szczególnie skuteczne u par, u których jedyną przyczynę niepłodności stanowią zaburzenia owulacji, i tylko w przypadku ujemnego wywiadu w kierunku przebytych operacji jamy brzusznej, endometriozy czy zapalenia miednicy mniejszej, kiedy to wymagane jest sprawdzenie drożności jajowodów w pierwszej kolejności. Podkreślam koniecznośc wykonania badania nasienia u partnera w celu wykluczenia czynnika męskiego niepłodności.
Prof. Waldemar Kuczyński, jeden z pionierów leczenia niepłodności w Polsce, w pierwszej części swojego rozdziału skupił się na podstawach patofizjologicznych zaburzeń fazy lutealnej ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnej roli progesteronu. W drugiej części opisuje natomiast różne schematy podawania preparatów progesteronu w zależości m. in. od stężeń hormonu w surowicy krwi. Wśród specjalistów zajmujących się niepłodnością temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany z uwagi na brak jednoznacznych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia niewydolności fazy lutealnej.
W ostatnim rozdziale staram się zmierzyć z jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny rozrodu, jakimi są poronienia nawracające. Mimo że dość szczegółowo, na podstawie dowodów naukowych oraz własnych doświadczeń, opisuję podstawy diagnostyki i leczenia, należy pamiętać, iż ogromne zróżnicowanie przyczyn tego zjawiska oraz - w większości przypadków - brak podstawowej wiedzy na jego temat umożliwiają skuteczną diagnostykę poronień nawracających .
Piotr Laudański fragment słowa wstępnego do książki Niepłodność Najczęstsze problemy
Tagi: ginekologia książki ,
Niepłodność Najczęstsze problemy
Redakcja naukowa: Paweł Laudański
Diagnostyka niepłodności
Indukcja monoowulacji
Faza lutealna cyklu płciowego - fizjologia, patologia i terapia zaburzeń
Diagnostyka i leczenie poronień nawracających
Opisy przypadków