
WIECZNE NASTOLATKI DOJRZEWANIE, DOROSŁOŚĆ, TOŻSAMOŚĆ PERSPEKTYWA PSYCHOANALITYCZNA
- Wydawca: Imago
- Rok wydania: 2015
- Wydanie: I
- Ilość stron: 190
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-937304-3-8
35,90 zł
lub za 0zł przy zakupach
powyżej 250zł
Opis
Ze wstępu do książki Francois Ladame Wieczne nastolatki. Dojrzewanie, dorosłość, tożsamość. Perspektywa psychoanalityczna:
"Niniejsza książka jest próbą ukazania tego, jak bardzo konieczne jest uzyskanie tożsamości po to, by móc wyjść z wieku dziecięcego i wkroczyć w pełną dorosłość. Mówiąc inaczej, chodzi o pokazanie, że brak odpowiednio zorganizowanej tożsamości może doprowadzić do przeciągnięcia się, nieraz znacznie ponad miarę, tego przełomowego okresu, jakim jest adolescencja. Uzyskanie poczucia tożsamości umożliwia dalszy rozwój psychoseksualny, czyli przejście od seksualności dziecięcej do seksualności dorosłej, a mówiąc dokładniej od autoerotyzmu do miłości drugiego, innego od siebie. Ten Inny jest nie tylko kimś różnym od Ja, istniejącym odrębnie, ale jest też Inny w sensie różnicy płci. Właśnie w tym procesie budowanie tożsamości odgrywa centralną rolę. "
- Dlaczego coraz większej liczbie nastolatków nie udaje się dorosnąć?
- Czemu coraz więcej dorosłych zachowuje się tak, jakby byli nastolatkami?
- Czemu niemożność osiągnięcia prawdziwej dojrzałości podważa ich życie uczuciowe, prywatne oraz zawodowe?
- Co właściwie trzeba zrobić, by dorosnąć?
Posługując się perspektywą psychoanalityczną, François Ladame opisuje, na czym polegają i jak wielkie znaczenie dla rozwoju jednostki mają procesy identyfikacyjne oraz zadanie konstruowania tożsamości, analizuje i wyjaśnia naturę przejścia, które dokonuje się w okresie dojrzewania – między dzieciństwem a dorosłością.
Osobnym wątkiem Wiecznych nastolatków są rozważania nad tym, czy współczesne uwarunkowania społeczno-kulturowe pomagają młodym ludziom w postawieniu tego trudnego kroku.
François Ladame – profesor Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Genewskim; przez wiele lat był tam ordynatorem Psychiatrycznego Oddziału dla Adolescentów i Młodych Dorosłych. Jest analitykiem szkoleniowym Szwajcarskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, pełni również administracyjne i naukowe funkcje w European Psychoanalytic Federation (EPF) oraz w International Psychoanalytic Association (IPA).
Obecnie prowadzi prywatną praktykę psychoanalityczną w Genewie. Jest też autorem dziesięciu książek przetłumaczonych na wiele języków, trzydziestu książkowych rozdziałów oraz ponad stu artykułów naukowych.
Spis treści
Wstęp. Kim jestem? 9
Rozdział 1. Budowanie tożsamości 14
Rozdział 2. Dwie fazy w rozwoju seksualności 44
Rozdział 3. Zatarcie granic 62
Rozdział 4. Adolescencja: krótkie oznakowane przejście 90
Rozdział 5. Vivette i Séraphin 128
Rozdział 6. Przejście, które powinno być chronione 140
Zakończenie. Jak można stać się kimś? 170