Opis
Atlas neuroanatomii i neurologii Nettera wydanie 3
Autorzy: David L. Felten, M. Kerry O'Banion, Mary Summo Maida
Redakcja wydania polskiego: Wojciech Turaj
"Podobnie jak w pierwszym i drugim wydaniu, Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera łączy całe bogactwo pięknych ilustracji dr. Franka Nettera z najistotniejszymi informacjami na temat wielu obszarów i układów mózgu, rdzenia kręgowego i obwodowego układu nerwowego.
Oprócz oryginalnych rycin Nettera zamieszczono również dodatkowe znakomite ilustracje stworzone przez Jima Perkinsa i Johna Craiga.
W trzecim wydaniu wprowadzono wiele zmian. Przeorganizowano i wprowadzono poprawki do rozdziału 1 (Neurony i ich właściwości). Dołączono około 15 nowych rycin dotyczących zagadnień molekularnych i komórkowych, w tym astrocytów, mikrogleju, oligodendrocytów, transportu aksonalnego, czynników wzrostowych i troficznych, czynników transkrypcyjnych, biologii nerwowych komórek macierzystych i innych. W całym atlasie zamieszczono prawie 50 nowych rycin. Wiele z nich odzwierciedla niezwykłą zdolność Jima Perkinsa do przedstawiania zagadnień molekularnych i komórkowych w klarownej i pięknej formie. Dołączyliśmy histologiczne przekroje rdzenia kręgowego i pnia mózgu dopasowane do wcześniejszych ilustracji. Dodaliśmy również przekroje pnia mózgu obrazujące główne zespoły naczyniowe rdzenia przedłużonego, mostu i śródmózgowia. Aby ułatwić zrozumienie ilustracji, do wielu rycin dołączono nowe mikrofotografie.
Trzecie wydanie atlasu zachowuje organizację wydań poprzednich (część I: Ogólna budowa układu nerwowego; część II: Neuroanatomia szczegółowa; część III: Neuroanatomia układów czynnościowych). Dodatkowo te trzy części są podzielone na rozdziały w celu łatwiejszego dotarcia do prezentowanych informacji. Do rycin dołączono zwięzłe opisy wskazujące najważniejsze czynnościowe aspekty każdej ilustracji, szczególnie te powiązane z problemami, które może napotkać lekarz w ocenie pacjenta z objawami neurologicznymi. Uważamy za istotne, aby w Atlasie neuroanatomii i neurofizjologii Nettera kluczowym elementem przekazywania wiedzy były ilustracje, a nie długie podpisy, będące same w sobie podręcznikiem. Podpisy pod rycinami połączone ze znakomitymi ilustracjami i komentarzami klinicznymi dostarczają dodatkowych treści pomocnych w zrozumieniu podstawowych elementów, organizacji i aspektów czynnościowych omawianego obszaru lub układu.
Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera przedstawia szczegółowy obraz całego układu nerwowego, w tym nerwy obwodowe i ich tkanki docelowe, ośrodkowy układ nerwowy, układ komorowy, opony, unaczynienie mózgowia, neuroanatomię rozwojową i regulację neuroendokrynną. Przedstawiliśmy dużo (ale nie nazbyt dużo) szczegółów i opisów, tak aby czytelnik mógł zrozumieć podstawy neurobiologii człowieka, w tym informacje przedstawiane zwykle na kursach nauk o układzie nerwowym, a także elementy dotyczące układu nerwowego przedstawiane podczas kursów anatomii i fizjologii na uczelniach medycznych."
Z Przedmowy do Atlasu neuroanatomii i neurofizjologii Nettera Wydanie 3
Tagi:
neurofizjologia , anatomia netter ,
Spis treści
Atlas neuroanatomii i neurologii Nettera wydanie 3
Autorzy: David L. Felten, M. Kerry O'Banion, Mary Summo Maida
Redakcja wydania polskiego: Wojciech Turaj
CZĘŚĆ I OGÓLNA BUDOWA UKŁADU NERWOWEGO
1 Neurony i ich właściwości
Właściwości anatomiczne i molekularne
Właściwości elektryczne
Neuroprzekaźnictwo
2 Czaszka i opony
3 Mózg
4 Pień mózgu i móżdżek
5 Rdzeń kręgowy
6 Komory i płyn mózgowo-rdzeniowy
7 Naczynia
Układ tętniczy
Układ żylny
8 Neuroanatomia rozwojowa
CZĘŚĆ II NEUROANATOMIA SZCZEGÓŁOWA
9 Obwodowy układ nerwowy
Wprowadzenie i podstawowa organizacja
Układ nerwowy somatyczny
Autonomiczny układ nerwowy
10 Rdzeń kręgowy
11 Pień mózgu i móżdżek
Anatomia pnia mózgu na przekrojach poprzecznych
Nerwy czaszkowe i ich jądra
Twór siatkowaty
Móżdżek
12 Międzymózgowie
13 Kresomózgowie
CZĘŚĆ III NEUROANATOMIA UKŁADÓW CZYNNOŚCIOWYCH
14 Układy czuciowe
Układy czucia somatycznego
Trójdzielny układ czuciowy
Układ czucia smaku
Układ słuchowy
Układ przedsionkowy
Układ wzrokowy
15 Układy ruchowe
Dolne neurony ruchowe
Górne neurony ruchowe
Móżdżek
Jądra podstawne
16 Układ autonomiczny, podwzgórzowy i limbiczny
Autonomiczny układ nerwowy
Podwzgórze i przysadka mózgowa
Układ limbiczny
Układ węchowy
David L. Felten
Wojciech Turaj
M. Kerry O'Banion
Mary Summo Maida