O UCZENIU SIĘ OD PACJENTA
- Wydawca: Oficyna Ingenium
- Rok wydania: 2017
- Wydanie: I
- Ilość stron: 267
- Oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-62651-44-3
64,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 60,03 zł
“ O uczeniu się od pacjenta ” to publikacja, która stanowi skarbnicę wiedzy przede wszystkim dla psychoanalityków i terapeutów, zarówno tych początkujących jak i bardziej doświadczonych. Jest obowiązkową lekturą dla osób, które chcę zgłębić temat psychodynamiki relacji, która służy pomaganiu. Będzie więc idealny dla wszystkich lekarzy, doradców i pracowników socjalnych.
Geneza książki “O uczeniu się od pacjenta” sięga prezentacji materiału klinicznego, w której Patrick Casement dokładnie omówił przebieg wewnętrznej superwizji. W rozdziale 5 autor tłumaczy, że jest to proces autorefleksji, przeprowadzany podczas trwania sesji terapuetycznej. Autor prezentuje wartość wewnętrznej superwizji i wskazuje na zalety stosowania jej jako narzędzia monitorowania terapii. Proces ten może być miernikiem stosowanej terapii, pomaga ocenić, jak terapueta jest postrzegany przez pacjenta, jakie są konsekwencje interwencji terapeutycznych i ułatwia śledzenie jej skutków.
W publikacji “O uczeniu się od pacjenta” Patrick Casement prezentuje liczne przykłady użycia wewnętrznej superwizji poprzez słuchanie analityczne. Celem tego zabiegu jest lepsze zrozumienie różnego rodzaju zagadnień klinicznych i technicznych. Ciekawe przypadki kliniczne, które wymienia autor mogą być źródłem wiedzy zarówno dla psychoterapeutów, jak i dla wszystkich specjalistów, którzy pracują w sposób psychodynamiczny z osobami potrzebującymi wsparcia. Patrick Casement prezentuje w książce swoją drogę i popełniane przez siebie błędy. Podkreśla, że każdy psychoanalityk jest w stanie wychwycić swoje błędy dzięki procesowi autorefleksji. Wyciąganie wniosków pomaga w dokonywaniu zmian.
Patrick Casement traktuje wewnętrzną superwizję jako pewnego rodzaju kompas, który pozwala na odnalezienie właściwej drogi w zamglonej i trudnej sytuacji psychoanalitycznej. W publikacji “O uczeniu się od pacjentów” niezwykłe jest to, jak autor przedstawia własne błędy. W procesie autorefleksji, przyznaje się on do wszystkich zaniedbań, uników i porażek. To wymaga niezwykłej odwagi, szczerości i otwartości. Jednocześnie świadczy o niezwykłej naukowej pasji, prawdziwemu oddaniu pracy i szacunku do pacjenta. Ponad to Patrick Casement wykazał się pokorą, ale równocześnie zachował balans i nie stracił pewności siebie, dzięki czemu mógł kontynuować pracę.
Dzięki temu “O uczeniu się od pacjentów” stanowi okazję dla czytelnika, by z bliska zobaczyć, w jaki sposób działa psychoanalityk lub terapeuta, pracujący nie tylko z pacjentem, ale również z samym sobą. Czytelnik dostrzega, jak dużego samozaparcia wymaga praca osoby, która stara się zrozumieć i wykorzystać komunikaty i wpływy emocjonalne, jakim poddaje się podczas procesu terapeutycznego. Książka jest pewnego rodzaju świadectwem osoby, która uczyła się od swoich pacjentów, w jaki sposób doskonalić sposoby pracy z nimi. Terapueta, który przeczyta tę publikację, choćby nieświadomie może zacząć używać metod, które są zaprezentowane w książce.
“O uczeniu się od pacjentów” jest dowodem na to, że Patrick Casement kieruje się w swojej pracy słowami nieżyjącego już Wilfreda Biona. „Nie mogę ci pomóc w sprawie jutrzejszej sesji. Tylko twój pacjent może to zrobić”.
Zespół Angelmana to choroba, która charakteryzuje się specyficznymi objawami...
czytaj więcejBadania laboratoryjne stanowią fundament nowoczesnej diagnostyki medycznej i naukowej,...
czytaj więcejZespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej