PRZEWLEKŁY BÓL TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA PODRĘCZNIK TERAPEUTY
- Wydawca: GWP
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: I
- Ilość stron: 140
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-7489-766-2
43,91 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 49,90 zł
Przewlekły ból Terapia poznawczo-behawioralna. Podręcznik terapeuty
Autor: John D. Otis
Przewodnik dla terapeutów prezentujący oparty na dowodach program poznawczo-behawioralnej terapii osób zmagających się z przewlekłym bólem.
Program terapeutyczny składa się z jedenastu sesji, z których każda jest poświęcona opanowaniu przez pacjenta nowej umiejętności pomocnej w radzeniu sobie z bólem. Poszczególne techniki, między innymi trening relaksacyjny, restrukturyzację poznawczą i strategie radzenia sobie ze stresem, zaprezentowano w formie optymalnie dostosowanej do specyficznych potrzeb tej grupy pacjentów. Rozdziały poświęcone kolejnym sesjom zawierają:: plan spotkania, listę tematów do omówienia z pacjentem, potrzebne formularze, materiały psychoedukacyjne, wskazówki dotyczące stosowania omawianych technik oraz propozycje zadań do wykonania między sesjami. Niniejszy program może być wykorzystywany w terapii grupowej. Pozwala on poprawić jakość życia pacjentów i zmniejszyć ich zależność od interwencji czysto medycznych.
Uzupełnieniem podręcznika terapeuty jest poradnik pacjenta, który zawiera informacje teoretyczne na temat przewlekłego bólu, przegląd umiejętności, jakich nabywa się w trakcie terapii, oraz ćwiczenia do wykonywania w domu.
„Przewlekły ból zmienia wszystko. Pacjentom jest trudno angażować się w pracę i zabawę, myśleć o przyjemnościach. Zmienia się sposób patrzenia na świat. Pojawiają się negatywne myśli i trudne emocje. Zamiast świadomie korzystać z życia, pacjenci zamykają się w kokonie przewlekłego cierpienia.
Przewlekły ból. Terapia poznawczo-behawioralna to konkretny pomysł na terapię osoby, która doświadcza cierpienia fizycznego. Autor podpowiada, jak pracować z pacjentem, żeby porzucił przekonanie o własnej bezradności i mniej koncentrował się na ograniczeniu swojej sprawności. Udziela wskazówek, jak pomimo przeżywanego bólu ponownie przejąć kontrolę nad własnym życiem i wrócić do porzuconych przyjemnych zajęć.
dr n. med. Monika Szaniawska
psychoterapeuta i superwizor PTTPiB
Niniejszy podręcznik stanowi rzetelną propozycję pomocy dla psychoterapeutów pracujących z osobami doświadczającymi przewlekłego bólu. Oferuje psychoedukację oraz wiele strategii i technik terapeutycznych. Podkreśla się w nim także wartość współpracy w medycznym zespole interdyscyplinarnym.
To obowiązkowa lektura dla psychoterapeutów, którzy pracują na rzecz poprawy jakości życia pacjentów zmagających się z bólem fizycznym.
Agnieszka Jasińska
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Przewlekły ból Terapia poznawczo-behawioralna. Podręcznik terapeuty
Autor: John D. Otis
1. Wstępne informacje dla terapeutów
2. Ocena diagnostyczna bólu
3. Sesja pierwsza:: edukacja na temat przewlekłego bólu
4. Sesja druga:: teorie bólu i oddychanie torem przeponowym/przeponowe
5. Sesja trzecia:: progresywna relaksacja mięśni i wizualizacja
6. Sesja czwarta:: myśli automatyczne a ból
7. Sesja piąta:: restrukturyzacja poznawcza
8. Sesja szósta:: radzenie sobie ze stresem
9. Sesja siódma:: regulacja aktywności według kryterium czasowego
10. Sesja ósma:: planowanie przyjemnych zajęć
11. Sesja dziewiąta:: radzenie sobie ze złością
12. Sesja dziesiąta:: higiena snu
13. Sesja jedenasta:: zapobieganie nawrotom bólu i plan na wypadek zaostrzenia dolegliwości
Aneks. Wywiad na temat bólu
Arkusz celów
Bibliografia
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej