Opis
Dla przeciętnego klinicysty, kliniki czy oddziału stacjonarnego jednostki z zaburzeniem osobowości z pogranicza często są najtrudniejszymi i niedającymi się rozwikłać przypadkami. Książka ta – będąca pierwszą pracą zawierającą strategie, które dowiodły swojej skuteczności w kontrolowanych badaniach klinicznych – przedstawia wszechstronne, zintegrowane podejście do leczenia tej populacji. Autorka udziela konkretnych wskazówek, które twórczo łączą najlepsze elementy metod behawioralnych, psychoanalitycznych, systemowych i innych powszechnie stosowanych. Jako innowator kliniczny Linehan dokonała rozbioru aspektów osobowości z pogranicza na części składowe i opracowała systematyczne ujęcie każdej z nich.
W pierwszej części książki autorka przedstawiła ogólny obraz tego zaburzenia i naszkicowała ramy teoretyczne, które wyznaczają kierunek terapii. W drugiej szczegółowo opisała sposób oceny pacjentek z osobowością z pogranicza oraz hierarchicznej organizacji celów behawioralnych.
Omawiając najbardziej stresujące zachowania pacjentów, z jakimi mają do czynienia klinicyści, autorka opisuje krok po kroku, jak ocenić ryzyko samobójstwa, radzić sobie z groźbami samobójczymi i pracować nad przewlekłym zachowaniem samobójczym. Przedstawia także ujęcia integracyjne tak specyficznych problemów, jak kryzysy, niestosowanie się do zaleceń i załamania w relacji terapeutycznej.
W jasny sposób wyszczególniając skuteczne techniki, które można odtworzyć w praktyce klinicznej, praca ta naświetla przeżycia wewnętrzne jednostek z osobowością z pogranicza i dostarcza klinicystom praktyczne narzędzia kliniczne do pracy z nimi. Jest nieocenionym źródłem dla wszystkich specjalistów, którzy pracują z tą trudną do leczenia populacją.
Opracowane przez Marshę M. Linehan poznawczo-behawioralne ujęcie leczenia zaburzenia osobowości z pogranicza jest rzadko pojawiającą się w naszej dziedzinie innowacją kliniczną, która przyczynia się do zasadniczej poprawy opieki nad pacjentem. Jej techniki są zrozumiałe, łatwe w uczeniu się i nauczaniu oraz aprobowane zarówno przez terapeutę, jak i pacjenta. Metody dr Linehan wywarły duży wpływ na moje podejście do leczenia jednostek z osobowością z pogranicza oraz wskazywania innym, jak najlepiej zajmować się tymi pacjentami.
Z przedmowy dra med. Allena Francesa
Autorka przedstawia praktyczne sposoby prowadzenia psychoterapii, które mają szczególne zastosowanie w przypadku zachowania psychopatologicznego, niezwykle opornego na zmianę.
American Journal of Psychotherapy
Niezwykle głęboka i pouczająca książka Marshy Linehan dają wskazówki potrzebne do przeprowadzenia terapii poznawczo-behawioralnej zaburzenia osobowości z pogranicza (…). Jej metoda tak się upowszechniła wśród klinicystów, że eksperci w dziedzinie terapii psychospołecznych uważają ją za jedną z najlepszych (…). Metody Marshy Linehan są w wysokim stopniu eklektyczne, ponieważ opierają się na badaniach empirycznych; zostały one dobrane ze względu na swą skuteczność w przypadku pacjentek z zaburzeniami osobowości z pogranicza.
Dr Lester Luborsky
Zdumiewająco wszechstronne, niewątpliwie dające się nauczać i nauczyć podejście terapeutyczne do trudnych pacjentów (…). Książka, która powinna znaleźć się na półce każdego terapeuty.
Voracious Reader
Marsha M. Linehan jest profesorem psychologii i adiunktem na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Zajmuje także stanowisko kierownika badań i dyrektora Suicidal Behaviors Research Clinic – programu badawczego związanego z oceną metod leczenia zachowań samobójczych. Ma stałą praktykę kliniczną, a jednocześnie prowadzi superwizje i szkolenia dla specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Tagi:
zaburzenia osobowości ,
Spis treści
CZĘŚC I. TEORIA I POJĘCIA
1. Zaburzenie osobowości zpogranicza:: pojęcia, kwestie sporne i definicje
2. Dialektyczne i biospołeczne podstawy leczenia
3. Wzorce behawioralne:: dialektyczne dylematy w leczeniu pacjentów z osobowością z pogranicza 4. 0gólny plan leczenia:: cele, strategie i założenia w pigułce
5. Cele behawioralne w ramach leczenia:: zachowania dorozwinięcia i do redukcji
6. Strukturyzacja leczenia wokół zachowań docelowych:: kto leczy co i kiedy
CZĘŚĆ III. PODSTAWOWE STRATEGIE LECZENIA
7. Dialektyczne strategie leczenia
8. Strategie zasadnicze:: część I uprawomocnianie
9. Strategie zasadnicze:: część II rozwiązywanie problemów
10. Procedury zmiany:: część I procedury kontyngencyjne (zarządzanie kontyngencjami i przestrzeganie granic)
11. Procedury zmiany:: część II trening umiejętności, ekspozycja, modyfikacja poznawcza
12. Strategie stylistyczne i równoważenie komunikacji
13. Strategie zarządzania przypadkiem:: interakcje z otoczeniem społecznym
CZĘŚĆ IV. STRATEGIE DLA KONKRETNYCH ZADAŃ
14. Strategie strukturalne
15. Specjalne strategie terapeutyczne
Dodatek l. Skalaoceny śmiertelności działań samobójczych
Lektury zalecane. Bibliografia