Opis
Dzieje polskiej medycyny to zagadnienie, które do tej pory nie zostało dobrze opracowane, chociaż książka Zarys historii nauczania medycyny w Polsce ma zamiar ten stan rzeczy zmienić.
Książka Zarys historii nauczania medycyny w Polsce ta powstała głównie z myślą o studentach wydziałów lekarskich. Brak podręcznika dotyczącego dziejów polskiej medycyny zainspirował nas do jego napisania. Książka Zarys historii nauczania medycyny w Polsce jest to jedyna tego typu pozycja na rynku wydawniczym. W dużej mierze opiera się ona na tematyce seminariów studenckich przygotowywanych w Katedrze Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. To rezultat dziesięciu lat pracy dydaktycznej zespołu katedry ze studentami pierwszych lat UJ CM.
Treść książki Zarys historii nauczania medycyny w Polsce była przez te lata na bieżąco poprawiana, uzupełniana i unowocześniana. Publikacja Zarys historii nauczania medycyny w Polsce ma charakter podręcznika, a więc monograficznego opracowania historii medycyny w Polsce. Część wprowadzającą stanowią obszerne rozdziały o medycynie przedakademickiej w Polsce, o rozwoju nauczania i uprawiania medycyny w czasach Akademii Krakowskiej oraz w kolejno powstających polskich wyższych uczelniach. W części szczegółowej Zarys historii nauczania medycyny w Polsce uwzględniono najważniejsze dyscypliny lekarskie - tak podstawowe (teoretyczne, eksperymentalne), jak i praktyczne (kliniczne). Co istotne, przedstawiając rozwój poszczególnych dziedzin, najwięcej uwagi poświęcono osiągnięciom i odkryciom naukowym, wprowadzaniu nowych teorii oraz udoskonalaniu metod klinicznych - diagnostycznych i terapeutycznych. Autorzy książki Zarys historii nauczania medycyny w Polsce starali się, by język podręcznika był przystępny, wzbogacając tekst anegdotami i bogato go ilustrując.
Publikacja Zarys historii nauczania medycyny w Polsce jest skierowana do studentów i doktorantów (to przede wszystkim podręcznik akademicki), ale również do lekarzy i do wszystkich zainteresowanych dziejami polskiej medycyny.
Autorzy
Książka Zarys historii nauczania medycyny w Polsce pozwala zrozumieć, jak w naszym kraju rozwijała się medycyna i jakie są tego efekty i skutki.
Spis treści
Wstęp – Andrzej Śródka 7
Medycyna przedakademicka w średniowiecznej Polsce – Stanisław Zwolski 9
Wydział Lekarski Akademii Krakowskiej – od założenia do reform Komisji Edukacji Narodowej – Zdzisław Gajda 17
Nauczanie medycyny w Polsce – od Komisji Edukacji Narodowej do wybuchu drugiej wojny światowej – Stanisław Zwolski 27
Anatomia prawidłowa – Ryszard W. Gryglewski 59
Histologia – Andrzej Śródka 81
Fizjologia – Andrzej Śródka 93
Anatomia patologiczna – Ryszard W. Gryglewski 109
Mikrobiologia – Maria Dorota Schmidt-Pospuła 127
Interna – Monika Nowakowska-Zamachowska 149
Chirurgia – Władysław Lejman 177
Ginekologia i położnictwo – Monika Nowakowska-Zamachowska 231
Neurologia – Andrzej Śródka 251
Filozofia medycyny – Ryszard W. Gryglewski 273
Historia medycyny – Ryszard W. Gryglewski 293