AGRESJA PERSPEKTYWA PSYCHOTERAPEUTÓW
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2017
- Wydanie: I
- Ilość stron: 234
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-233-4305-9
42,30 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 42,30 zł
Fragment wstępu do książki "Agresja perspektywa psychoterapeutów" pod redakcją Bogusławy Piaseckiej:
"... Niniejsza monografia zawiera piętnaście artykółów, które są zapisem wykładów plenarnych i referatów wygłoszonych w trakcie konferencji, która odbyła się w dniach 20-22 października 2016 w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
Książka rozpoczyna się wprowadzeniem Zofii Milskiej-Wrzosińskiej, w którym autorka opisuje historię powstania Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W części pierwszej Barbara Józefik i Bogdan de Barbaro, Jakub Bobrzyński wraz z Katarzyną Gdowską zastanawiają się nad konsekwencjami dysponowania wiedzą psychoterapeuty dla sposobu aktywności społecznej. Do czego nas ta wiedza obliguje i za co jesteśmy odpowiedzialni i czy tylko w gabinetach psychoterapeutycznych, czy także w przestrzeni społecznej?
Psychologowie społeczni Mirosław Kofta i Krystyna Skarżyńska opisują wyniki prowadzonych w ramach działalności naukowej badań nad wrogością, agresją i jej źródłami jako efektami wizji siebie, własnej grupy i świata.
Kolejny artykuł, Bogusława Pawłowskiego, skupia uwagę na biologicznym, ewolucyjnie ukształtowanym mechanizmie rywalizacji w relacjach społecznych zarówno ludzi, jak i zwierząt. Uzupełnieniem odwiecznego pytania: "gen czy środowisko?", jest artykuł Ireny Namysłowskiej, która analizuje, czy i w jaki sposób "dziedziczymy" traumę i agresję poprzez międzypokoleniowe przekazywanie doświadczeń naszych przodków i rozwiązań, które zastosowali, a które zapewniły im/nam przetrwanie. W nowatorskim opracowaniu Krzysztof Szwajca zwraca uwagę na dylematy psychoterapii, coraz powszechniej stosowanej w polskich ośrodkach pomocy społecznej. Głos ten jest ważnym przyczynkiem do rozważań nad trasngeneracyjnym przekazem traumy i dysfunkcjonalnych rozwiązań oraz wzorców życia rodzinnego.
Kolejny artykuł to praca Sławomira Murawca o zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych jako modulatorów agresji.
Drugą część książki rozpoczynają artykuły napisane przez Agnieszkę Klimowicz i Annę Król-Kuczkowską, które przybliżają nam propozycje współczesnych teorii psychoterapeutycznych w pracy nad radzeniem sobie z agresją i wstydem. Autorki opierają się na najnowszych odkryciach neuronauki. W kolejnym tekście Maciej Pilecki opisuje złożoną naturę zaburzeń zachowania w pierwszych okresach kształtowania się osobowości człowieka, zwracając uwagę na wpisaną w rozwój popędowości funkcję zachowań agresywnych.
Ostatnia część książki to doniesienia z praktyki psychoterapeutycznej: Iwona Kozłowska-Piwowarczyk, prezentuje proces pracy psychoterapeutycznej z autodestrukcyjną pacjentką, zwraca uwagę kontekst rodzinnynasilania objawów oraz współpracę instytucji świadczących opiekę psychoterapeutyczną. Krystyna Mierzejewska-Orzechowska opisuje procesy i dylematy agresji w terapii par małżeńskich - jakże powszechne i obecne w rzeczywistości codziennego dnia w Polsce.
Na zakończenie Joanna Duchniewicz oraz Leszek Jaworski opisują, jak jedna z najnowszych teorii psychoterapeutycznych ISTDP próbuje radzić sobie ze zmianą wzorców ludzkich zachowań..."
Iwona Kozłowska-Piwowarczyk, przewodnicząca Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Kraków, marzec 2017
Tagi: psychoterapia książki ,
"Agresja perspektywa psychoterapeutów" pod redakcją Bogusławy Piaseckiej
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej