
MENTALIZOWANIE W PRAKTYCE KLINICZNEJ
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2014
- Wydanie: I
- Ilość stron: 536
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788323335641
76,73 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 79,90 zł
Mentalizowanie odnosi się do czynności pojmowania zachowań jako mających związek ze stanami umysłu, takimi jak myśli i uczucia. Zainteresowanie badaczy i specjalistów pojęciem mentalizowania ewoluowało w trzech etapach. Niedawno nastąpił trzeci etap ewolucji, w którym koncepcja menatlizowania zaczyna być omawiana w kontekście szerszego spektrum zastosowań klinicznych, zaburzeń, form terapii i paradygmatów teoretycznych.
W pracy nad niniejszym tekstem autorzy pragnęli doprowadzić owy trzeci etap do punktu kulminacyjnego - zachęcenie klinicystów do tego, aby uznali mentalizowanie za podstawę wszystkich form psychoterapii. Autorzy próbują wykazać, że owa pozornie zuchwała propozycja w istocie opiera się na oczywistości: klinicyści siłą rzeczy mentalizują w procesie psychoterapii i angażują w proces mentalizowania swoich pacjentów.
Ogólna struktura książki jest prosta: po wprowadzeniu, w którym autorzy przedstawiają swoją wizję mentalizowania jako fundamentalnego czynnika wspólnego dla efektywnych form terapii psychospołecznej, w części I dogłębnie wyjaśniają pojęcie mentalizowania, a wczęści II prezentują jego zastosowania kliniczne.
Dr Jon G. Allen jest szefem katedry Helen Malsin Palley Mental Health Research oraz profesorem psychiatrii na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych w Baylor College of Medicine w Houston.
Dr Peter Fonagy jest dyrektorem Instytutu Psychologii Klinicznej na University College London i dyrektor Anna Freud Centre w Londynie.
Mgr Anthony W. Bateman jest psychiatrą, psychoterapeutą i konsultantem w Halliwick Unit, St. Ann's Hospital, Barnet, Enfield oraz Haringey Mental Health Trust.
1. Wprowadzenie 25
CZĘŚĆ I: ZROZUMIEĆ POJĘCIE MENTALIZOWANIA
2. Mentalizowanie 55
3. Rozwój 119
4. Neurobiologia 173
CZĘŚĆ II: MENTALIZOWANIE W PRAKTYCE
5. Sztuka mentalizowania 221
6. Interwencje ukierunkowane na mentalizowanie 239
7. Leczenie urazu przywiązaniowego 301
8. Terapia rodziców i rodzin 337
9. Zaburzenia osobowości z pogranicza 363
10. Psychoedukacja 413
DODATEK: Co to jest mentalizowanie i czemu ma służyć? 435
11. Systemy społeczne 449