
PAMIĘĆ I JEJ ZABURZENIA W MCI
- Wydawca: Medical Education
- Rok wydania: 2012
- Wydanie: 1
- Ilość stron: 92
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788362510221
41,65 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 41,65 zł
Pamięć fascynuje badaczy od wielu wieków, gdyż jest jednym z najważniejszych procesów związanych z ludzką egzystencją. Zagadnieniu pamięci poświęcona jest publikacja pod redakcją Aliny Borkowskiej zatytułowana Pamięć i jej zaburzenia w MCI.
W ostatnich latach, dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych technik badawczych, obserwujemy ogromny postęp w poznaniu tego fenomenu, tak w ujęciu neuropsychologicznym, jak i neurobiologicznym. Pozwoliło to na usystematyzowanie wiedzy na temat istoty pamięci, jej poszczególnych aspektów, związku z czynnością kluczowych dla nich obszarów mózgu oraz na temat znaczenia zaburzeń pamięci w chorobach neurologicznych, w których zaburzenia pamięci są jednym z podstawowych objawów klinicznych choroby.
Szczególne zainteresowanie badaczy skupiło się ostatnio na możliwościach badania wczesnych etapów chorób przebiegających z otępieniem, m.in. na zjawisku tzw. łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI, ang. mild cognitive impairment). Zaburzenie to stanowi pośredni etap pomiędzy naturalnym osłabieniem funkcji poznawczych związanych z wiekiem a otępieniem, chociaż etiopatogeneza MCI nie jest jeszcze w wystarczającym stopniu poznana.
Warto więc przybliżyć Czytelnikowi najważniejsze informacje na temat funkcjonowania procesów poznawczych, zwłaszcza pamięciowych, na temat ich znaczenia w etiopatogenezie i w obrazie klinicznym chorób neurologicznych, podstawowych metod rozpoznawania zaburzeń w tym zakresie oraz przedstawić najnowsze dane na temat możliwości poprawy funkcji kognitywnych za pomocą metod farmakologicznych i pozafarmakologicznych.
Tagi: neurologia książki ,
1 Wprowadzenie
2. Procesy pamięci
3. Rozpoznawanie łagodnych zaburzeń poznawczych - MCI
4. Związek depresji z MCI
5. Neurobiologia MCI
6. Metody badania funkcji poznawczych w MCI
7. Interewncje farmakologiczne w terapii MCI
8. Niefarmakologiczne metody leczenia MCI