
TESTY NEUROLOGICZNE W FIZJOTERAPII PRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO BADANIU NEUROLOGICZNYM
- Rok wydania: 2023
- Wydanie: I
- Ilość stron: 398
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788396148124
lub za 0zł przy zakupach
powyżej 299zł Najniższa cena z 30 dni: 159,00 zł
Zamówienia złożone od dnia 20 XII 2021 r. mogą zostać zrealizowane w styczniu.
Testy neurologiczne w fizjoterapii Praktyczny przewodnik po badaniu neurologicznym
Testy neurologiczne w fizjoterapii Dariusza Ciborowskiego to przewodnik po badaniu neurologicznym, które jest znane i wykonywane przez każdego fizjoterapeutę. Dzięki tej pozycji można skutecznie uporządkować wiedzę i stosować ją w codziennej pracy podczas badania neurologicznego pacjenta. Opisane w książce Dariusza Ciborowskiego testy razem z informacjami, które zostały zebrane w czasie wywiadu, są niezbędne do rozpoznania zaburzeń neurologicznych. Informacje, które można znaleźć w Testach neurologicznych w fizjoterapii pozwalają na łatwiejsze postawienie dokładnej diagnozy, która jest niezbędna do wybrania odpowiednich metod fizjoterapeutycznych. Książka zawiera podstawy teoretyczne testów, w tym opis wykonania testu klinicznego, interpretację wyniku, unerwienie korzeniowe lub obwodowe oraz najważniejsze uwagi kliniczne. Autor książki Dariusz Ciborowski stworzył skalę oceny dokładności testów klinicznych na podstawie badań naukowych, dzięki czemu można wybrać metody, które są najskuteczniejsze. Celem tego podręcznika jest przedstawienie czytelnikowi wskazówek i potrzebnych narzędzi, które dotyczą badania układu nerwowego, a zwłaszcza umiejętności technicznych i poprawnego wnioskowania klinicznego. Największą wartością Testów neurologicznych w fizjoterapii jest dostarczanie wiedzy, która pozwoli na wykluczenie przeciwskazań do pracy z pacjentem oraz umożliwi szybkie skierowanie go do odpowiedniego specjalisty bez tracenia czasu na nieskuteczne leczenie. Testy neurologiczne w fizjoterapii Dariusza Ciborowskiego są skierowane do osób, które zajmują się leczeniem narządu ruchu pacjenta, patologiami układu nerwowego, fizjoterapią, terapią manualną czy osteopatią. Wartościowe informacje wyniosą z niej fizjoterapeuci, osteopaci, lekarze, studenci kierunków medycznych oraz osoby z innych zawodów medycznych.
Materiał przedstawiony w Testach neurologicznych w fizjoterapii został podzielony na rozdziały:
Dzięki informacjom zawartym w książce Testy neurologiczne w fizjoterapii autorstwa Dariusza Ciborowskiego:
Zalety książki:
Jak korzystać z książki?
Książka Testy neurologiczne w fizjoterapii Dariusza Ciborowskiego rozpoczyna się od omówienia ogólnych zagadnień dotyczących wywiadu i badania neurologicznego. W kolejnych rozdziałach znajduje się opis wykonania i interpretacji neurologicznych testów klinicznych dla centralnego układu nerwowego, nerwowego układu obwodowego oraz nerwów czaszkowych wraz ze wskazówkami do każdego testu. Rozdziały funkcjonują jako osobne części, więc aby zawęzić badanie, można korzystać z testów dla wybranego odcinka ciała. W każdej części znajdują się opisy wykonania i interpretacji badania oraz tabele przedstawiające układ dermatomów, schemat nerwów rdzeniowych i nerwów obwodowych unerwiających poszczególne mięśnie.
W części szóstej poświęconej nerwom czaszkowym numeracja nerwów została zapisana cyframi rzymskimi. Opis wykonania i interpretacji wszystkich testów prowokacyjnych wsparto zdjęciami. W podrozdziale Komentarz kliniczny, dołączonym do każdego rozdziału, czytelnik znajdzie wiele cennych wskazówek dotyczących badanej dolegliwości wraz ze wskazaniem najczęstszych błędów popełnianych przy diagnozie. Jedną z największych wartości tej książki jest przedstawienie wyników badań (czułości, swoistości, współczynników prawdopodobieństwa i rzetelności) oraz dokonana na tej podstawie próba określenia wartości klinicznej testów. Ma to pomóc badającemu w wyborze najdokładniejszych testów do oceny wybranych schorzeń. Przydatny jest także opis gotowych grup testów (baterii) dla konkretnych patologii. Na końcu rozdziałów III, IV, V i VI zamieszczono tabele, w których przedstawiono mapę dermatomów, czyli mięśni kończyn ułożonych w zależności od ich zaopatrzenia przez poszczególne korzenie i nerwy obwodowe. Na niektórych rycinach najważniejsze segmenty wyróżniono pogrubieniem. Należy pamiętać, że ciało człowieka stanowi całość i badający właśnie tak powinien je traktować przy wyciąganiu wniosków klinicznych
O autorze
Dariusz Ciborowski jest fizjoterapeutą, kierownikiem rehabilitacji Grupy Lux Med w Poznianiu oraz koordynatorem programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych. W ramach programu współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim. Od 2018 roku jako jeden z nielicznych terapeutów w Polsce może tytułować się Certyfikowanym Specjalistą Manipulacji Powięzi wg Stecco. Dariusz Ciborowski jest również autorem i współautorem wielu nagrodzonych badań naukowych z zakresu fizjoterapii, a także czynnym uczestnikiem konferencji z zakresu fizjoterapii. Autor Testów neurologicznych w fizjoterapii zauwazył, że często wie, jak wyleczyć dane schorzenie, ale ma prblem z jego poprawnym zdiagnozowaniem. Od tego czasu zajął się pracą nad zrozumieniem przyczyn dysfunkcji i umiejetności ich zbadania stawiając na diagnostykę oraz anatomię. Tak powstały dwie jego książki, czyli Testy kliniczne w fizjoterapii i Testy neurologiczne w fizjoterapii.
Fragment przedmowy
„W naszej codziennej pracy spotykamy osoby konsultujące z nami swoje dolegliwości, urazy oraz odczucia dyskomfortu. By mieć możliwość dostarczenia pacjentom maksymalnie dobrze dopasowaną formę terapii powinniśmy w pierwszej kolejności wnikliwie poszukać prawdziwej przyczyny dolegliwości. Aby odnaleźć tą rzeczywistą przyczyną przeprowadzamy różne grupy testów diagnostycznych stosując ich całą tak zwaną baterię, aby z największym możliwym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy mamy możliwości pomóc pacjentowi czy powinniśmy skonsultować go z innym specjalistą. W swoim poprzednim podręczniku dotyczącym testów ortopedycznych autor skoncentrował się na narządzie ruchu natomiast ten podręcznik dodaje następne wymiar tkanek, który może stanowić problem naszego pacjenta. Podręcznik „Testy neurologiczne dla Fizjoterapeutów” stanowi naturalną kontynuację procedury diagnostycznej, którą powinniśmy wykonywać w naszych gabinetach. (…)
I. WSTĘP
Przedmowa
Jak korzystać z książki
Słownik pojęć
II. WYWIAD I BADANIE
1. Zagadnienia podstawowe
Neuropatia
Neuralgia
Epidemiologia
Patomechanizm bólu
2. Wywiad
3. Badanie czucia
Czucie dotyku
Czucie wibracji
Czucie ułożenia
Czucie bólu
Czucie temperatury
Czucie dwupunktowej rozdzielczości
Czucie stereognozji
Dermoleksja
Ocena wilgotności opuszki
Najczęstsze błędy
4. Skale oceny bólu
5. Badanie układu ruchu
Napięcie mięśniowe
Siła mięśniowa
Odruchy
Testy prowokacyjne
6. Pozostałe czynniki
Stan psychiczny
Chód
Mowa
Zborność ruchów
Ruchy mimowolne i zaburzenia ruchów
Niedowład
7. Przyczyny najczęstszych chorób, neuropatii i zaburzeń
8. Badania dodatkowe
Badania obrazowe
Badanie przewodnictwa nerwowego
9. Interpretacja testów
Dokładność
Czułość
Swoistość
Zastosowanie zasady SnNOut i SpPIn
Obliczanie czułości i swoistości
Wskaźnik wiarygodności
Trafność i rzetelność
Interpretacja trafności i rzetelności
Wartość kliniczna testu
III. CENTRALNY UKŁAD NERWOWY
1. Uszkodzenia centralne
2. Dermatomy
3. Badanie
IV. OBWODOWY UKŁAD NERWOWY – KOŃCZYNA GÓRNA
1. Splot barkowy
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
2. Nerw mięśniowo-skórny
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
3. Nerw pachowy
Czucie
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
4. Nerw promieniowy
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
5. Nerw pośrodkowy
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
6. Nerw łokciowy
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
7. Komentarz kliniczny
8. Tabele
V. OBWODOWY UKŁAD NERWOWY – KOŃCZYNA DOLNA
1. Splot lędźwiowy
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
2. Splot krzyżowy i guziczny
Czucie
Odruchy
Siła mięśniowa
Testy prowokacyjne
3. Komentarz kliniczny
4. Tabele
VI. NERWY CZASZKOWE
Strona Internetowa Medicon.pl korzysta z plików cookies. Możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.