PODRĘCZNY SŁOWNIK MIANOWNICTWA ANATOMICZNEGO
- Wydawca: Czelej
- Rok wydania: Lublin 2004
- Wydanie: I
- Ilość stron: 324
- Oprawa: miękka foliowana
- ISBN: 8389309416
45,36 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 45,36 zł
"Podręczny słownik mianownictwa anatomicznego" przygotowano w oparciu o ostatnie wydanie Terminologia Anatomica oraz odpowiednie opracowania krajowe. Miana międzynarodowe i odpowiadające im polskie zestawiono w dwu częściach: w słowniku łacińsko-polskim i polsko- łacińskim. Występują w nich przede wszystkim miana oficjalne, zatwierdzone przez upoważnione zespoły specjalistów, które zawierają stosunkowo liczne nazwy alternatywne. Umieszczono je w obu słownikach w nawiasach kwadratowych w pełnym brzmieniu, rzadko w skróconej formie reprezentującej tylko alternatywną część miana.
Do "Podręcznego słownika: włączono liczne eponimy - przede wszystkim te, które w niedawnej przeszłości były często używane w pracach naukowych oraz w podręcznikach anatomicznych i klinicznych - oraz niektóre nazwy związane wprawdzie z anatomią, lecz nie występujące na oficjalnej liście mian, poza tym nazwy z pogranicza anatomii i fizjologii lub anatomii i kliniki. Umieszczenie wymienionych mian w "Podręcznym słowniku" ułatwi korzystanie z dawnych prac anatomicznych, podręczników i atlasów anatomicznych oraz dzieł klinicznych, w których terminy te nawet obecnie są dość często stosowane.
W końcowej części podręcznika zestawiono użwane w międzynarodowym mianownictwie anatomicznym rzeczowniki, z oznaczeniem ich rodzaju, w mianowniku liczby pojedynczej podane z końcówką dopełniacza, rzadko w pełnej formie, oraz - po skrócie pl - w mianowniku liczby mnogiej. Informacje te ułatwią korzystanie z międzynarodowych mian anatomicznych.
"Podręczny słownik mianownictwa anatomicznego" jest przeznaczony nie tylko dla studentów wydziałów lekarskich, pielęgniarskich, biologii itp., lecz także dla nauczycieli akademickich, autorów prac naukowych oraz książek poświęconych anatomii i innym dziedzinom medycyny.
ze wstępu
Tagi: anatomia książka ,
Od autora
1) Objaśnienia skrótów i oznaczeń
2) Słownik łacińsko-polski
3) Słownik polsko-łaciński
4) Rzeczowniki międzynarodowego mianownictwa anatomicznego