Opis
Podręcznik Anny Ksykiewicz jest przeznaczony dla studentów studiów magisterskich Wydziałów Pielęgniarstwa oraz Wydziałów Nauk o Zdrowiu.
"Podręcznik pt. "Zarządzanie w pielęgniarstwie" został napisany z myślą o studentach i osobach zainteresowanych pracą w dziedzinie zarządzania opieką zdrowotną, a szczególnie podsystemem pielęgniarstwa. Dynamiczny rozwój nauki o zarządzaniu wymaga od kierujących instytucjami opieki zdrowotnej, zatrudnionych zarówno na szczeblach strategicznych, jak i podstawowych, aby obok wiedzy o pielęgnowaniu znali najnowsze teorie zarządzania oraz umieli je zastosować w praktyce. Jest to o tyle istotne, że kierowanie organizacjami opieki zdrowotnej, które oferują dobra niematerialne, jest o wiele trudniejsze niż zarządzanie firmami biznesowymi, gdzie najistotniejszym i wymiernym celem jest wypracowanie zysku.
"Zarządzanie w pielęgniarstwie" jest kontynuacją podręcznika "Podstawy organizacji pracy pielęgniarskiej" pod tą samą redakcją. "Podstawy" były pisane z myślą o studentach studiów licencjackich przygotowujących się do zawodu oraz osób już pracujących w opiece zdrowotnej. Chciano im ułatwić zrozumienie istoty podstawowych problemów organizacji i zarządzania instytucjami ochrony zdrowia. Dla przyszłych kierowników "Podstawy" stanowią pierwszy krok w przygotowaniu do kierowania. Natomiast "Zarządzanie w pielęgniarstwie" podaje te wiadomości, które są przydatne w pełnieniu funkcji zarządczych w ochronie zdrowia i podsystemie pielęgniarstwa."
Wstęp
Spis treści
1) Podsystem pielęgniarstwa
2) Zarządzanie - nauka i praktyka
3) Funkcje kierownicze
4) Proces decyzyjny
5) Style zarządzania
6) Zarządzanie strategiczne
7) Marketing usług zdrowotnych
8) Zarządzanie zasobami ludzkimi
9) Planowanie zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską
10) Nabór i dobór pracowników
11) Adaptacja społeczno-zawodowa
12) Doskonalenie zawodowe
13) System ocen pracowniczych
14) Projektowanie pielęgniarskich stanowisk kierowniczych
15) Zarządzanie jakością
16) Doskonalenie organizacji, zmiana, konflikt
17) Usprawnianie pracy w ochronie zdrowia i podsystemie pielęgniarstwa
18) Ergonomiczna analiza pracy
19) Modele finansowania opieki zdrowotnej
20) Planowanie, budżetowanie, monitoring usług zdrowotnych
21) Wybrane analizy finansowe i ekonomiczne