Opis
"Wypowiedzi Autorów zamieszczone w niniejszym zbiorze składaja do wielu konkluzji. Po pierwsze, wskazuja na wartość studiowania tekstów klasyków psychologii. Teksty te stanowią międzypokoleniowy łącznik, wprowadzając młode pokolenia w dyskurs z autorami tych dzieł i reprezentantami poprzednich pokoleń.
(...) Po drugie, dostarczają wiedzy na temat historii aktualności w zakresie eksperymentalnych badań psychologicznych prowadzonych w rożnych subdyscyplinach psychologii.
(...) Spuścizna Władysława Heinricha okazuje się znacząca w kontekście dokonań uczonych działających w tym samym czasie w krajach Europy i Ameryki, a niniejsza publikacja służy przypomnieniu naukowych osiągnięć Heinricha w zakresie eksperymentalnego podejścia do wyjaśniania ludzkich zachowań".
Z wprowadzenia prof. dr hab. Marii Kielar-Turskiej
„Na całość publikacji składa się zbiór artykułów pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dwa teksty Władysława Heinricha po raz pierwszy publikowane w języku polskim, zawierające podstawowe założenia metodologiczne Heinricha programu badań eksperymentalnych oraz opis przebiegu eksperymentu zrealizowanego pod jego kierunkiem (...). W zamieszczonych artykułach wyrażane jest szczególne uznanie dla oryginalności i aktualności podejmowanych przez Heinricha problemów badawczych i sposobów ich rozwiązywania za pomocą metody eksperymentu psychologicznego w zorganizowanej przez niego Pracowni Psychologii Doświadczalnej (...). Przyjęta przez Autorów praktyka interpretowania znaczenia poglądów i prac badacza w aspekcie ich aktualności we współczesnej psychologii z pewnością wzbudzi zainteresowanie zarówno pracowników naukowych, jak i studentów psychologii i innych kierunków nauk społecznych".
Z recenzji dr. hab. Zenona Uchnasta, prof. Akademii Ignatianum
Spis treści
- W stronę psychologii eksperymentalnej - wprowadzenie.
- Szkic do portretu Władysława Heinricha.
- Psychologia jak ją widzi Heinrich. Behawioryzm przed Watsonem.
- Eksperymentalna psychologia woli: wolność i intencjonalność z perspektywy psychologii poznawczej i neuronauki.
- Psychologia społeczna: idea i eksperyment.
- Eksperymentalne badania nad rozwojem: historia i współczesność.
- Ogólne rozważania metodologiczne.
- Funkcje naczyń włosowatych i koncentracja uwagi.
- O zależnościach między obiektywnym i subiektywnym poznaniem - notatki z lektury prac Profesora Władysława Heinricha.