Opis
Monografia przedstawia wybrane zagadnienia dotyczące rehabilitacji dziecięcej. Celem opracowania jest przybliżenie problemów związanych z przewlekłą chorobą lub niepełnosprawnością dziecka oraz rolą poszczególnych członków zespołu terapeutycznego w humanistycznie pojmowanej opiece i rehabilitacji.
Publikacja składa się z dwóch części.
W części pierwszej, ogólnej cztery rozdziały stanowią wprowadzenie do zagadnień rehabilitacji dziecięcej. Przedstawiono w nich: prawidłowy rozwój psychomotoryczny niemowlęcia, pierwsze objawy alarmowe świadczące o nieprawidłowościach w rozwoju dziecka, ocenę wczesnego prognozowania zaburzeń rozwoju ruchowego przez zastosowanie globalnych wzorców ruchu metodą Prechtla oraz neurofizjologiczne metody fizjoterapii i pielęgnacji; szczególną sytuację dziecka z chorobą przewlekłą lub niepełnosprawnością; opis relacji zdrowych dzieci z przewlekle chorym lub niepełnosprawnym rodzeństwem oraz z rodzicami i rodziną oraz możliwości interwencji żywieniowej i postępowania żywieniowego tych dzieci.
Część druga obejmuje pięć rozdziałów i zawiera oryginalne opracowania postępowania rehabilitacyjnego oraz opieki pielęgniarskiej nad chorym dzieckiem. Studium przypadku dotyczy: dziecka ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością narządu ruchu w następstwie niedorozwoju kończyn, dziecka z rzadkim zespołem genetycznym IFAP, noworodka z cechami artrogrypozy oraz licznymi wadami wrodzonymi, dziecka z urazem czaszkowo-mózgowym, opieki nad wcześniakiem z ciąży mnogiej w aspekcie pielęgnacyjnym i rehabilitacyjnym z uwzględnieniem Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej – ICNP®.
Publikacja jest skierowana jest do szerokiego grona profesjonalistów zawodowo związanych z rehabilitacją i opieką nad dzieckiem. Ze względu na swoją dużą wartość merytoryczną i praktyczną może zostać wykorzystana w nauczaniu metodą studium przypadku studentów kierunków pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia i dietetyka, a także w szkoleniu podyplomowym w dziedzinach pielęgniarstwa pediatrycznego, neonatologicznego i rodzinnego oraz przedstawicieli innych specjalności w zakresie problematyki pediatrycznej.
Tagi:
rehabilitacja książki , rehabilitacja książka ,
Spis treści
Przedmowa.
I. CZĘŚĆ OGÓLNA.
- Rozdział 1 Prawidłowy rozwój psychomotoryczny, pierwsze objawy alarmowe oraz neurofizjologiczne metody fizjoterapii i pielęgnacji niemowlęcia.
- Rozdział 2 Zdrowe dzieci wobec przewlekłej choroby lub niepełnosprawności rodzeństwa.
- Rozdział 3 Sytuacja rodzinna i społeczna rodziców dziecka przewlekle chorego lub niepeł- nosprawnego.
- Rozdział 4 Strategia postępowania żywieniowego dzieci przewlekle chorych i z niepełnosprawnością.
II. CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA.
- Rozdział 1 Opieka pielęgniarska nad dzieckiem z niepełnosprawnością narządu ruchu w następstwie niedorozwoju kończyn przebywającego w warunkach domowych.
- Rozdział 2 Postępowanie rehabilitacyjne oraz opieka pielęgniarska nad dzieckiem z rzadkim zespołem genetycznym IFAP.
- Rozdział 3 Postępowanie rehabilitacyjne oraz opieka nad noworodkiem z cechami artrogrypozy oraz licznymi wadami wrodzonymi.
- Rozdział 4 Postępowanie rehabilitacyjne oraz opieka pielęgniarska nad dzieckiem z urazem czaszkowo-mózgowym.
- Rozdział 5 Opieka nad wcześniakiem z ciąży mnogiej w aspekcie pielęgnacyjnym i rehabilitacyjnym. Zastosowanie Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej – ICNP.
Nota o Autorach.