SŁUCHAM I UCZĘ SIĘ MÓWIĆ TRUDNE GŁOSKI + CD
- Wydawca: Arson
- Rok wydania: 2012
- Wydanie: I
- Ilość stron: 24
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788361022114
24,70 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 24,70 zł
Kolejna pozycja należąca do serii logopedycznej Słucham i uczę się mówić:
Trudne Głoski
Język polski jest systemem spółgłoskowym, ma 85% spółgłosek i 15% samogłosek. Osoby uczące się języka polskiego jako drugiego lub obcego, dzieci z zaburzeniami słuchu fonemowego mają spore trudności z opanowaniem prawidłowej artykulacji niektórych głosek.
Warunkiem prawidłowej wymowy głosek jest ich właściwa percepcja, czyli odbiór słuchowy. Dla dziecka z zaburzonym słuchem foemowym głoski podobne są trudne do rozróżnienia np. c brzmi dla nich jak s, z jak s, cz jak sz, a nawet r jak l.
Dzieci dwujęzyczne mają kłopoty z prawidłową artykulacją ponieważ słuchając polskich słów "słyszą" w nich głoski drugiego języka, w którym mówią i uczą się czytać i pisać.
Nauczanie alfabetu, od czego niestety wszyscy rozpoczynają naukę języka obcego jest błędem z dwóch powodów. Przede wszystkim dzieci nie znają zasad czytania liter alfabetu i tak poznawszy litery próbują odczytywać nowe słowa. Wówczas wyraz "ser" brzmi esteer, a wyraz "jajko" brzmi jotajojotkao. Czynią tak również dorośli obcokrajowcy uczący się języka polskiego.
Drugi błąd metodyczny to próba nauczenia prawidłowej wymowy poprzez artykułowanie głosek w izolacji (czyli każdej oddzielnie) A przecież spółgłoski każdego języka nie występują samotnie, sa wymawiane w sylabach, nigdy nie słyszymy ich w izolacji.
Aby ułatwić młodszym dzieciom zapamiętywanie miejsca i sposobu artykulacji trudnych głosek przygotowano wizualizację. Rysunki pozwolą dziecku automatycznie uruchomić narządy artykulacyjne. Skojarzenia z obrazem są także skuteczną techniką w metodyce nauczania języków obcych. Książeczka Trudne głoski i dołączona do niej płytka z nagraniem sylab umożliwi prawidłową percepcję spółgłosek w sylabach. Czas trwania głosek w sylabach jest wydłużony, co daje możliwość prawidłowej percepcji dźwięków. Słuchać należy w słuchawkach, aby inne dźwięki płynące z otoczenia nie zaburzały odbioru, a także by pomóc dzieciom w koncentrowaniu uwagi na słuchaniu mowy. Optymalny czas ćwiczeń - 10 minut dziennie.
Tagi: pomoce logopedyczne , logopedia książka ,
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej