TECHNOLOGIA PRODUKTÓW ROŚLINNYCH LEKI SUPLEMENTY DIETY I KOSMETYKI
- Wydawca: MedPharm
- Rok wydania: 2022
- Wydanie: I
- Ilość stron: 322
- Oprawa: twarda
- ISBN: 9788378461531
121,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 114,40 zł
Technologia produktów roślinnych Leki suplementy diety i kosmetyki
Autorzy: prof. dr hab. n. farm. Małgorzata Sznitowska, dr n. rol. Rafał Chmielecki, dr n. farm. Jerzy Jambor, prof. dr hab. n. farm. Jaromir Budzianowski, dr n. farm. Barbara Zygmunt, dr n. farm. Bogdan Gulanowski, dr inż. Monika Partyka, dr n. farm. Wojciech Dymowski
Redakcja naukowa: Małgorzata Sznitowska, Jerzy Jambor
Małgorzata Sznitowska – polska farmaceutka, dr hab. nauk farmaceutycznych, profesor i kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Jerzy Jambor jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa, kilku podręczników oraz 5 patentów i 1 wzoru użytkowego z zakresu technologii leku roślinnego.
Świat roślin (tzw. flora) to bogactwo surowców służących człowiekowi zarówno do przetrwania, jak i do upiększania życia. Szczególne miejsce w dziejach ludzkości należy się roślinom leczniczym, tzn. służącym ratowaniu zdrowia i życia. Takie surowce roślinne określa się od wieków terminem "zioła". Rośliny stosowane w celach leczniczych były zawsze przetwarzane, by nadać im formę nadającą się do użycia w sposób odpowiedni w danym schorzeniu. Tak więc przygotowywane były np. wywary do spożycia lub maści na skórę. Wraz z rozwojem farmacji, a potem przemysłu farmaceutycznego, dosyć ostra stawała się granica pomiędzy rośliną leczniczą i stosowaną w celach spożywczych. Przełom XX i XXI wieku przyniósł jednak ponowne zatarcie tej granicy poprzez wprowadzenie kategorii produktów spożywczych - suplementów diety. Także rozwijający się przemysł kosmetyczny korzysta z coraz szerszej gamy surowców roślinnych, w tym z takich, które wcześniej były zarezerwowane dla produktów leczniczych.
1. Wprowadzenie.
2. Gospodarka surowcowa.
3. Przetwórstwo zielarskie.
4. Nowe metody wytwarzania bioaktywnych substancji roślinnych.
5. Technologia postaci produktu z przetworem roślinnym.
6. Kontrola procesów wytwarzania.
7. Kontrola jakości surowców i produktów.
8. Kontrola zanieczyszczeń w surowcach i produktach - mykotoksyny i pestycydy.
9. Wiadomości ogólne i podstawowa terminologia.
Badania laboratoryjne stanowią fundament nowoczesnej diagnostyki medycznej i naukowej,...
czytaj więcej