TERAPIA DAREMNA DLA LEKARZY I PRAWNIKÓW
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2015
- Wydanie: I
- Ilość stron: 120
- Oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-65195-44-9
47,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 62,10 zł
Dynamiczny postęp nauk klinicznych sprawił, że technicznie możliwe stało się podtrzymywanie funkcji poszczególnych układów i narządów bez konieczności uwzględnienia szans wyleczenia chorego. W miarę narastania problemów wynikających z zastosowania metod podtrzymywania życia coraz pilniejszą potrzebą stało się także uregulowanie kwestii granic legalności działania lekarza. Wobec wagi konstytucyjnych dóbr, jakimi są życie oraz godność człowieka w obliczu procesu umierania, ustawodawca musiał zaintegrować w tę sferę prawa, by móc wspomnianym wartościom zapewnić należytą ochronę.
Zarówno w świetle prawa, jak i opinii większości środowisk medycznych odpowiedzialność za decyzje podejmowane w obliczu końca zycia pacjenta nieprzytomnego spoczywa na lekarzu. Odpowiedzialnośc ta wyraża się na różnych płaszczyznach i ma wymiar zawodowy, moralny oraz karny.
Widmo nie tylko ewentualnej odpowiedzialności karnej, ale choćby dolegliwości związanej z postępowaniem prokuratorskim oraz koniecznością uczestniczenia w przesłuchaniach i innych czynnościach procesowych sprawia, że specjaliści intensywnej terapii niechętnie orzekają o ograniczeniu leczenia. Stan ten skutkuje nieuzasadnionym etycznie, ekonomicznie, prawnie, a przede wszystkim medycznie przedłużaniem cierpienia umierającego człowieka i jego rodziny.
1. Wstęp
2. Pojęcia normatywne oraz ich społeczne rozumienie
3. CZĘŚĆ I: ASPEKTY MEDYCZNE
4. CZĘŚĆ II: ASPKTY PRAWNE
5. Formalna struktura ograniczenia terapii daremnej
6. Regulacje normatywne oraz formalne
7. Ograniczenia terapii daremnej w świetle rozwiązań formalnych innych krajów
8. Podsumowanie
Bibliografia
Treści obowiązujących wytycznych ograniczenia terapii daremnej
Akty prawne
Badania prenatalne stanowią kluczowy etap opieki zdrowotnej dla przyszłych matek...
czytaj więcej