Opis
Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii
Autor: Eugenia Gospodarek-Komkowska, Agnieszka Mikucka
"Książka uzupełnia lukę dydaktyczną w zakresie dostępnych podręczników. Sposób i nowoczesność ujęcia tematu, w jaki przedstawiono złożony problem zakażeń w dermatologii, wenerologii, medycynie estetycznej i kosmetologii, wskazuje na to, że będzie to podręcznik często wykorzystywany i wskazywany jako obowiązujący w dydaktyce"
Fragment recencji prof. dr. hab. n. med. Elżbiety A. Tryniszewskiej
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Eugenii Gospodarek-Komkowskiej oraz dr n. med. Agnieszki Mikuckiej. Kompendium w przejrzysty sposób prezentuje przegląd informacji zgodny z aktualną wiedzą w zakresie podstaw mikrobiologii, immunologii oraz mikrobioty fizjologicznej człowieka – jej znaczenia i interakcji. Przedstawiono także drogi szerzenia się drobnoustrojów oraz interakcje między gospodarzem a drobnoustrojem. Szczegółowo opisano znaczenie wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz zakażeń odzwierzęcych. Na końcu rozdziałów umieszczono pytania sprawdzające, pomocne w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Podręcznik zawiera także ogólne zasady diagnostyki mikrobiologicznej i podstawowe zasady leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Aspekty kliniczne zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz zakażeń skóry i jej przydatków dopełniają całość zaprezentowanej merytoryki. Istotnym zagadnieniem jest także pobieranie i transport materiału klinicznego do badań mikrobiologicznych oraz działania prewencyjne i bezpieczeństwo w gabinetach lekarskich i kosmetologicznych, ponieważ nie przestrzeganie procedur, nieprawidłowe przechowywanie czy używanie leków bądź kosmetyków może stać się źródłem zakażeń zarówno u pacjentów/klientów, jaki pracowników tych gabinetów.
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii jest przeznaczona dla studentów medycyny – głównie kierunku lekarskiego – oraz kosmetologii. Zawarta wiedza stanowi także przydatne opracowanie przeznaczone dla kręgu pracowników ochrony zdrowia- lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, w tym mikrobiologów, pielęgniarek epidemiologicznych, oraz kosmetologów.
Spis treści
1. Przegląd mikrobiologii - podstawy.
2. Mikrobiota fizjologiczna człowieka.
3. Podstawy immunologii.
4. Drogi szerzenia się drobnoustrojów.
5. Interakcje gospodarz-drobnoustroje.
6. Wirusy - znaczenie w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii.
7. Bakterie - znaczenie w zakażeniach skóry.
8. Grzyby - znaczenie w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii.
9. Pasożyty - znaczenie w dermatologii.
10. Wybrane zakażenia odzwierzęce w dermatologii.
11. Zakażenia skóry i jej przydatków - aspekty kliniczne.
12. Charakterystyka drobnoustrojów wywołujących choroby przenoszone drogą płciową.
13. Zakażenia przenoszone drogą płciową - aspekty kliniczne.
14. Ogólne zasady diagnostyki mikrobiologicznej.
15. Pobieranie i transport materiału klinicznego do badań mikrobiologicznych w zakażeniach skóry i jej przydatków, tkanki podskórnej oraz w zakażeniach przenoszonych drogą płciową.
16. Podstawy diagnostyki mikrobiologicznej w zakażeniach skóry, jej przydatków i tkanki podskórnej.
17. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeniań przenoszonych drogą płciową.
18. Podstawy leczenia przeciwdrobnoustrojowego w zakażeniach skóy, jej przydatków, tkanki podskórnej oraz w zakażeniach przenoszonych drogą płciową.