STAN UMYSŁU PARY PSYCHOANALITYCZNA TERAPIA PAR
- Wydawca: Fundament
- Rok wydania: 2019
- Wydanie: I
- Ilość stron: 392
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-925198-7-4
53,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 53,90 zł
Stan umysłu pary Psychoanalityczna terapia par
Autor: Mary Morgan
Książka Mary Morgan to długo oczekiwana publikacja skierowana do praktykujących terapeutów, osób szkolących się i szkolących innych w dziedzinie psychoanalizy i psychoanalitycznej terapii zarówno par, jak i pacjentów indywidualnych. Opisuje ona model psychoterapii par stosowany w klinice Tavistock Relationships, szczególnie jego aspekty techniczne takie jak:
oraz aspekty teoretyczne takie jak:
Każdy rozdział książki jest bogato ilustrowany przykładami z praktyki klinicznej autorki.
AUTORKA O KSIĄŻCE:
„Pierwszy rozdział traktuje o podejściu teoretycznym opracowanym w Tavistock Relationships. W drugim rozdziale przyglądam się kluczowym według mnie elementom psychoanalitycznej konsultacji i diagnozy par. Są to: zapewnienie pomieszczania, sformułowanie wstępnego rozumienia problemu w relacji oraz ocena możliwości skorzystania przez daną parę z tego rodzaju terapii wraz z oceną ryzyka. Pacjenci często wykazują ambiwalencję wobec podjęcia psychoanalitycznej terapii par – jedna z osób może nie chcieć pomocy, pojawia się lęk o przetrwanie relacji i całej rodziny, partnerzy niepokoją się, co będzie oznaczała dla nich sama terapia. Opisuję ten proces w rozdziale trzecim. Pokazuję również, jak stworzyć setting analityczny pary, w którym może odbywać się terapia. Przedstawiam ramę opracowaną przez Tavistock Relationships i model koterapii. W tym sensie rozdziały 2 i 3 stanowią zestaw wskazówek do rozpoczynania pracy z parą.
W rozdziale czwartym koncentruję się wokół pojęć nieświadomej fantazji, wspólnej nieświadomej fantazji, nieświadomych przekonań i świadomych fantazji. Opisuję każde z nich oraz ich użyteczność w kontekście myślenia o relacji pary i pracy z parą. W rozdziale piątym badam obszar przeniesienia i przeciwprzeniesiania w pracy z parami. Wprowadzam też zagadnienie żywego świata wewnętrznego pary i sposobu, w jaki terapeuta może do niego dotrzeć za pomocą doświadczania kontaktu z parą w gabinecie. Ilustracja kliniczna pomaga zrozumieć ideę gromadzenia przeniesienia. Pojawia się też wątek pracy zarówno z „relacją przeniesieniową w parze”, jak i „przeniesieniem i przeciwprzeniesieniem w relacji terapeutycznej”. Rozdział szósty traktuje przede wszystkim o głównych pojęciach, kluczowych w pracy z parami, czyli o identyfikacji projekcyjnej i systemie projekcyjnym pary. Nie wszystkie systemy projekcyjne funkcjonują tak samo. Podkreślam tu, jak istotne jest rozpoznanie ich charakteru. Piszę też w tym miejscu o nieświadomym wyborze partnera i dopasowaniu partnerskim. W rozdziale siódmym przyglądam się narcyzmowi i zdolności pary do dzielenia przestrzeni psychicznej, co bywa zarówno codziennym problemem, jak i zaburzeniem dynamiki związku. Podaję też kilka przykładów klinicznych pracy z tego rodzaju problemami.
W rozdziale ósmym ukazuję inną perspektywę patrzenia na intymną relację. Poruszam wątek seksu i relacji seksualnej pary oraz często zgłaszanego problemu – utraty pożądania.
Rozdział dziewiąty jest najbardziej ze wszystkich skoncentrowany na wątku techniki pracy. Przyglądam się w nim zagadnieniom interpretacji na temat pary oraz innym interwencjom czynionym przez terapeutów par. Opisuję, jak, korzystając ze stanu umysłu pary, formułować interpretacje dotyczące różnych relacji i różnych obszarów dynamiki rozgrywającej się w gabinecie, aby móc w końcu wprowadzać „interpretacje na temat pary”.Ostatni rozdział, dziesiąty, dotyczy kończenia pracy, ale myśląc o tym, należy zastanowić się również nad celem analitycznej pracy z parą. Proponuję spójny z treścią całej książki sposób formułowania takiego celu.”
Ze wstępu Mary Morgan.
Stan umysłu pary Psychoanalityczna terapia par
Autor: Mary Morgan
Stan umysłu pary wprowadzenie.
Rozdział 1. Psychoanalityczne rozumienie relacji pary. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Rozdział 2. Proces konsultacyjny.
Rozdział 3. Angażowanie pary w terapię i ustanawianie settingu analitycznego pary.
Rozdział 4. Nieświaoma fantazja, wspólna nieświadoma fantazja i wspólna obrona, nieświadome przekonania, świadoma fantazja.
Rozdzial 5. Przeniesienie, przeciwprzeniesienie oraz żywy świat wewnętrzny pary.
Rozdział 6. Identyfikacja projekcyjna i system projekcyjny pary.
Rozdział 7. Narcyzm i dzielenie przestrzeni psychicznej.
Rozdział 8. Rozwój psychiczny pary, płeć biologiczna, płeć psychologiczna i seksualności.
Rozdział 9. Interpretacja.
Rozdział 10. Zakończenia i cel terapii pary.
Bibliografia.
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcejHemofilia to dziedziczna choroba krwi, charakteryzująca się zaburzeniami procesu...
czytaj więcejSkaza krwotoczna to grupa zaburzeń hemostazy, charakteryzująca się skłonnością...
czytaj więcejTyrozynemia to rzadka choroba wynikająca z genetycznych defektów w metabolizmie...
czytaj więcejZespół Marfana to choroba genetyczna, która wpływa na różne układy i narządy...
czytaj więcejChoroba Wilsona to schorzenie, które może początkowo pozostawać niemal niewidoczne,...
czytaj więcej