Opis
Fragment przedmowy do książki "W pułapce niepokoju. Jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać." autorstwa Davida A. Carbonell'a:
"... w każdym kolejnym rozdziale odnajdujemy przykłady i opisy procesów myślowych oraz typowych absurdalnych scenariuszy sytuacji z niepokojem w roli głównej, które wywołują na naszych twarzach uśmiech rozpoznania. Autor opisuje słabostki typowe dla umysłu nękanego niepokojami tak zręcznie i życzliwie, że nie sposób poniechać lektury. Proponuje - sprzeczną z intuicją, a przy tym niezwykle rozsądną - metodę uwalniania się z pęt lęku.
Kto zatem powinien przeczytać tę książkę? Ludzi, którzy nadmiernie się martwią, osoby zaniepokojone własnym zamartwianiem się, bliscy takich osób specjaliści próbujący tym ludziom pomóc.To pozycja zarówno dla tych, którym nigdy wcześniej nie przyszło do głowy, że mogliby sięgnąć po poradnik psychologiczny, jak i dla posiadaczy stosów takich książek spiętrzonych na nocnych stolikach. Skierowana jest do ludzi, którzy nigdy nie poddawali się psychoterapii, a także do tych, którzy są w jej trakcie, oraz do osób rozczarowanych przebytą terapią. Nawet ci, których stan uległ poprawie po przejściu terapii poznawczo-behawioralnej i leczeniu farmaceutykami, odnajdą w tej książce coś nowego i wyzwalającego.
W swym wywodzie na temat niepokoju dr Carbonell rezygnuje z prób analizowania czy eliminowania tego odczucia, kładąc nacisk na konieczność zmiany relacji człowieka z niepokojem, tak by obecność niepewności lub niepokojących myśli powodowała jak najmniej cierpienia. Kładzie kres wewnętrznej walce, sprzeciwiając się przystąpieniu do niej: jeśli odmówisz uznania ważności przedmiotowi niepokoju, nie poświęcając mu uwagi ani zainteresowania, pozbawiwszy go pożywki, bez której nie rozrośnie się i nie rozwinie. Autor pokazuje, jak zmiana w nastawieniu może wyzwolić radość i inne stłamszone emocje. Niepokojące myśli są traktowane nie jak sygnały, informacje, powiadomienia czy wezwania do niezwłocznego działania, ale jak niewarte uwagi pytania, które pozostają bez odpowiedzi.
Pierwszą umiejętnością, której uczy dr Carbonell, jest odróznianie myśli prowadzących do zasadnych działań od "marudzenia" umysłu nękanego troskami..."
Dr Sally M. Winston, psycholog
Tagi:
psychoterapia książki ,
Spis treści
"W pułapce niepokoju. Jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać." autorstwa Davida A. Carbonell
Przedmowa
Wstęp
Rozdział 1. Pułapki niepokoju
Rozdział 2. To wszystko jest w mojej głowie – chcę się od tego uwolnić!
Rozdział 3. Dwoista relacja z niepokojem
Rozdział 4. Uczucie strachu w sytuacji braku zagrożenia. Czy to normalne?
Rozdział 5. Gaszenie ognia benzyną a Reguła Przeciwieństw
Rozdział 6. Lękowe Mad Libs: dorwij zmartwienia, zanim one dopadną ciebie
Rozdział 7. Myślenie o myślach
Rozdział 8. Wujek Kłótnik a relacja z niepokojem
Rozdział 9. Trzy kroki do opanowania przewlekłego niepokoju
Rozdział 10. Codzienny trening z niepokojem
Rozdział 11. Pasożytniczy niepokój
Rozdział 12. Przerwać sidła skrytości
Rozdział 13. Specyficzne obszary niepokoju: sen i choroba
Rozdział 14. Uwagi końcowe: zabawny aspekt niepokoju