HIPERCHOLESTEROLEMIA RODZINNA I INNE GENETYCZNIE UWARUNKOWANE DYSLIPIDEMIE.
- Wydawca: Medyk
- Rok wydania: 2015
- Wydanie: I
- Ilość stron: 136
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788364045172
36,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 40,00 zł
Hipercholesterolemia rodzinna i inne genetycznie uwarunkowane dyslipidemie to nowa pozycja wydawnictwa Medyk.
Hipercholesterolemia, czyli zaburzenia w metabilizmie lipidów z wysokim stężeniem cholesterolu w osoczu krwi, zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnej choroby wieńcowej serca, a także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Interwencja w dyslipidemiach jest dzisiaj jednym z najbardziej aktualnych i nie do końca rozwiązanych problemów współczesnej medycyny.
Wspólne ujęcie różnych typów dyslipidemii jest możliwe, jeżeli za cel postawimy sobie nie tylko naukowe zdefiniowanie zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu człowieka, lecz również zastanowimy się nad możliwościami leczenia tych schorzeń. Warto od razu podkreślić, że coraz większą popularność zdobywa pogląd rozszerzenia farmakoterapii o metody i sposoby prowadzące do radykalnych zmian w trybie życia i odżywiania osób cierpiących na hipercholesterolemię.
Opracowywane są nowe specyfiki, wśród których ugruntowane miejsce zdobywają biopreparaty. W książce podane są i opisane przykłady nowatorskich rozwiązań w farmakoterapii zaburzeń gospodarki lipidowej. Jednak coraz większy obszar w leczeniu w leczeniu dyslipidemii zajmują sposoby i metody określane jako leczenie niefarmakologiczne. Autorzy szczegółowo zajęli się tematem aktywności fizycznej i rehabilitacji kardiologicznej opartej na wysiłku (treningu). Opisują zalecane w dyslipidemii suplementy, jak polikosanol, sterole i stanole, nawiązują również do rzadko stosowanych zabiegów, np. w ciężkiej hipercholesterolemii typu homozygotycznego, jak aferaza LDL. Jak podkreślają autorzy, obok farmakoterapii, w optymalizacji profilu lipidowego liczą się odpowiednie diety, suplementy, wysiłek fizyczny, fizjoterapia.
Odżywianie ad libitum, możliwe dzięki powszechnej dostępności pożywienia w społeczeństwach Zachodu, wyeliminowało do zera ryzyko epidemii głodu, przyczyniając się jednocześnie do epidemii chorób odżywieniowych: nadwagi, otyłości, dyslipidemii i zespołu metabolicznego. Otyłość jest uznawana coraz wyraźniej za chorobę wydzielania dokrewnego, której objawy i komplikacje wynikają z braku możliwości uporania się z nadmiarem pobranej energii. Powstają nowe pojęcia, jak np. "glikolipotoksyczność", czyli zatruwanie organizmu stałym nadmiarem glukozy i zalegających we krwi wolnych kwasów tłuszczowych. Doborem diety w dyslipidemiach i pomocą w odchudzaniu (z uzyskaniem trwałego efektu) zajmuje się aktualnie wiele profesjonalnych ośrodków dietetyki, niemniej fachowa wiedza o skutecznych dietach jest nadal poszukiwanym i atrakcyjnym towarem/usługą. Pomocna może okazać się pozycja Dieta śródziemnomorska w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
Tagi: kardiologia książki ,
Nota od Wydawcy
Wykaz skrótów/słowa-klucze
Wprowadzenie
ROZDZIAŁ I
Dyslipidemie: zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu
ROZDZIAŁ II
Serce w dyslipidemii
ROZDZIAŁ III
Diagnostyka hipercholesterolemii rodzinnej i innych zaburzeń lipidowych
ROZDZIAŁ IV
Farmakoterapia w rodzinnej hipercholesterolemii
ROZDZIAŁ V
Niefarmakologiczna otymalizacja profilu lipidowego
Podsumowanie
Piśmiennictwo
Leksykon trudniejszych terminów
Informacje praktyczne
Niedobór witaminy K może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które...
czytaj więcejMeningokoki są jednymi z głównych sprawców inwazyjnej choroby meningokokowej,...
czytaj więcejKiedy zdrowie stało się jednym z najważniejszych priorytetów dla wielu osób,...
czytaj więcejAmyloidoza jest schorzeniem, które wciąż pozostaje zagadką dla wielu pacjentów...
czytaj więcejChoroba syropu klonowego (MSUD), mimo swojej pozornie łagodnej nazwy, stanowi poważne...
czytaj więcejChoroby metaboliczne to grupa schorzeń charakteryzujących się zaburzeniami w procesach...
czytaj więcejTkanka łączna jest fundamentem, który łączy, wspiera i chroni inne tkanki i narządy....
czytaj więcejEKG to badanie, dzięki któremu lekarze mogą szybko i precyzyjnie wykrywać różnorodne...
czytaj więcej