
INTEGRACJA SENSORYCZNA W AUTYZMIE
- Wydawca: Harmonia
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: I
- Ilość stron: 296
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-7744-169-5
39,90 zł
lub za 0zł przy zakupach
powyżej 250zł
Opis
Integracja sensoryczna w autyzmie
Autor: Bożenna Odowska-Szlachcic
Książka Integracja sensoryczna w autyzmie stanowi kontynuację serii moich publikacji dotyczących stosowania metody integracji sensorycznej w zaburzeniach neurorozwojowych u dzieci.
W pierwotnym zamyśle miał to być kolejny, trzeci zeszyt poświęcony integracji sensorycznej w całościowych zaburzeniach rozwoju. Ponieważ jednak zgromadziłam stosunkowo dużo materiału, zdecydowałam się na napisanie nieco obszerniejszej pozycji. Tym razem jest to książka, w której przedstawiam doniesienia z literatury oraz swoje doświadczenia, przemyślenia i sugestie na temat stosowania integracji sensorycznej jako metody wspomagające terapię autyzmu.
W ciągu ostatnich pięciu lat ukazało się dużo publikacji poświęconych zagadnieniom całościowych zaburzeń rozwoju oraz metod i technik wykorzystywanych w terapii. Blisko dziesięć z nich dotyczy w całości integracji sensorycznej. Są to głównie tłumaczenia książek autorów anglojęzycznych. Wszystkie wnoszą nowe treści - zarówno jesli chodzi o teorię, jak i praktykę zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Dzięki takim publikacjom możemy śledzić zmiany, które zaszły w podejściu do diagnozy i terapii integracji sensorycznej od czasu pierwszej i jedynej wówczas na rynku książki Uczenie się przez zmysły.
Książka Integracja sensoryczna w autyzmie ma charakter popularnego poradnika skierowanego do terapeutów SI, oligofrenopedagogów, psychologów, neurologopedów, logopedów i innych specjalistów pracujących z dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz do rodziców takich dzieci. Moim celem było zaproponowanie konkretnych, opartych na teorii integracji sensorycznej technik, ćwiczeń i strategii terapeutycznych, a także sposobów modyfikacji środowiska oraz sugestii dla opiekunów pod kątem domowego programu terapii.
W pierwszej części książki w oparciu o literaturę i zasoby internetowe zostały omówione przyczyny autyzmu, podstawy neurogizjologii, wskaźnik objawów oraz testy przesiewowe dotyczące wczesnego wykrywania zaburzeń neurorozwojowych. Zamieszczono w niej charakterystykę rozwoju psychomotorycznego dziecka z autyzmem, mapy mózgu i wyjaśniono ich powiązanie z ciałem. Przedstawiona została równiez istota mechanizmów obronnych i zachowań autostymulujących. W drugiej części książki znajduje się aktualna klasyfikacja i charakterystyka układów sensorycznych, ukazująca specyfikę zaburzeń SPD w autyźmie oraz zachowania komunikacyjne i rozwój mowy. W trzeciej, praktycznej części można znaleźć zabawy i ćwiczenia wstępne, poprzedzające zasadniczą terapię SI, oraz techniki, ćwiczenia i ogólne strategie stosowane w integracji sensorycznej. Większość z nich można wykorzystać w zajęciach gabinetowych oraz w domowym programie pracy z dzieckiem. Osobne rozdziały poświęcono wspomaganiu zdolności komunikacyjnych i rozwoju mowy oraz stymulacji umiejętności oralno-motorycznych.
W aneksach umieszczono spis akcesoriów przydatnych podczas terapii - zabawek, pomocy i przedmiotów codziennego użytku. Znajduje się w nim także wykaz ogólnie dostępnych kwestionariuszy i skali do wczesnego wykrywania autyzmu.
Bożenna Odowska-Szlachcic fragment od autorki do książki Integracja sensoryczna w autyzmie
Tagi: integracja sensoryczna ,
Spis treści
Integracja sensoryczna w autyzmie
Autor: Bożenna Odowska-Szlachcic
Od autorki.
Wstęp.
Część pierwsza.
1. Z historii badań nad autyzmem.
2. Przyczyny i neurofizjologia.
3. Wczesne objawy.
4. Testy przesiewowe.
5. Rozwój psychomotoryczny.
6. Mapy mózgu i ich powiązanie z ciałem.
7. Mechanizmy obronne. Autostymulacje i stereotypie ruchowe.
8. Wokół diagnozy autyzmu.
Część druga.
1. Integracja sensoryczna i układy zmysłowe.
2. Klasyfikacja zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
3. Specyfika przetwarzania sensorycznego.
4. Zachowania komunikacyjne i rozwój mowy.
Nadwrażliwość kompleksu ustno-twarzowego.
5. Kształtowanie współnego pola uwagi.
6. Diagnoza zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
Część trzecia.
1. Specyfika terapii integracji sensorycznej w autyźmie.
2. Terapia wstępna. Zabawy i ćwiczenia sensomotoryczne.
3. Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
4. Wspomaganie zdolności komunikacyjnych i rozwoju mowy.
5. Stymulacja rozwoju umiejętności oralno-motorycznych.
6. Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego, strategie terapeutyczne, wskazania i zalecenia.
Modyfikacja środowiska.
Bibliografia.
Spis rycin.
Aneksy.
1. Lista wybranych narzędzi diagnostycznych do wczesnego wykrywania autyzmu.
2. Fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz dzieci z autyzmem oraz ich rodzin.
3. Proponowany zestaw pomocy i przydatnych akcesoriów.
4. Lista pomocy i akcesoriów.
5. Przydatne strony internetowe.
6. Ryciny.