Jak nauczyć dziecko czytać książki? Poradnik dla rodziców
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest gotowe na naukę czytania? A może nie jesteś pewien, jaką metodę nauki czytania wybrać, aby była ona efektywna i dopasowana do możliwości Twojego malucha? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a otrzymasz odpowiedzi na te i więcej pytań.
Kiedy rozpocząć naukę czytania?
Po pierwsze nie pośpieszaj. Jak twierdzą pedagodzy, przyjmuje się, że większość dzieci jest gotowa podjąć się nauki czytania w wieku 7 lat. Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna, ale nie należy zmuszać dziecka do czytania, jeśli samo wcześniej nie wykaże takiej inicjatywy. Zastanawiając się, czy powinniśmy zacząć naukę czytania, warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko wykazuje jakiekolwiek zainteresowanie tą aktywnością. Jeśli dziecko, zaczyna dopytywać się o treść ulubionych bajek, mamy jednoznaczny sygnał, że warto rozpocząć próby z czytaniem. W dziecięcej nauce czytania, duże znaczenie ma przede wszystkim czytelnicza postawa rodziców, im częściej dziecko widzi nas z książką w dłoni, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości również chętnie sięgnie po książkę. Codzienne wspólne czytanie książek także ma niebagatelne znaczenie, bo sprawia, że nauka czytania, przychodzi dziecku z łatwością.
Jakie są metody nauki czytania?
Metod nauki czytania jest wiele, dlatego warto zdecydować się na tę, która sprawi, że nauka czytania będzie dla dziecka przyjemnością. Najchętniej polecana przez pedagogów metoda nauki czytania, to nauka czytania za pomocą sylab. Podczas tej metody nauki, stopniowo wprowadzamy samogłoski, spółgłoski i codziennie wraz z dzieckiem je powtarzamy. Aby dziecko się nie znudziło i utrwalało przekazywaną wiedzę, warto uatrakcyjnić naukę, za pomocą zabawy. Świetnie się tutaj sprawdzi na przykład sylabowe memory. Możemy je zarówno kupić lub stworzyć samodzielnie za pomocą zwykłej kartki papieru, jak i mazaka. Warto również posiłkować się wiedzą dostępną w książce „Nauka czytania od A do Z metodą sylabową” autorstwa nauczycielek z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie: Alicji Tanajewskiej, Iwony Kiełpińskiej oraz Renaty Naprawy. Dla uzupełnienia wiedzy warto również sięgnąć po bestseller wydawnictwa Omega „Symultaniczno- Sekwencyjna nauka czytania Samogłoski”, autorstwa Agnieszki Kosiby oraz Jagody Cieszyńskiej.
Jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku
Jeśli nie jesteśmy pewni, od czego rozpocząć naukę dziecięcego czytania, w księgarni internetowej Medicon znajdziemy wiele przydatnych publikacji na ten temat. Do tych najpopularniejszych należy podręcznik wydawnictwa Harmonia „ Do czytania już tuż, tuż” autorstwa pedagożek Magdaleny Hinz oraz Małgorzaty Barańskiej. Zestaw zawiera aż 99 kart z ćwiczeniami oraz dedykowany zeszyt. Znajdziemy tutaj zadania związane z literami, które wspomogą dziecko w nauce pisania liter oraz rozwiną u niego spostrzegawczość wzrokową. To tylko jedna z polecanych pozycji książkowych, jednak w ofercie naszej księgarni znajdziesz wiele innych pozycji książkowych, które wesprą Cię w nauce czytania swojej pociechy.
Jak wspomóc proces nauki czytania w przypadku dzieci neuroatypowych?
W przypadku dzieci neuroatypowych dużą pomocą w nauce czytania może stać się podręcznik autorstwa Agaty Dębickiej- Cieszyńskiej „Czytanie przez naśladowanie”. W estetycznym papierowym pudełku znajdziemy 36 zdjęć twarzy odzwierciedlających wymowę samogłosek. Jest to przydatne narzędzie ułatwiające odczytywanie liter w przypadku dzieci cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu, czy zespół Aspergera, które z trudem nawiązują kontakt wzrokowy. Pozycja ta ułatwi jednakowo zapamiętywanie samogłosek, jak i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego przez dziecko.