Mindfulness - książki warte przeczytania
Mindfulness to praktyka, która wielu ludziom pomogła zwalczyć lęk, stres, a nawet depresję. Współczesny świat ze względu na narzucane przez niego tempo i mnogość bodźców wywołuje u niektórych zagubienie. Rodzi się w nich chęć wyciszenia i uspokojenia się. Jednym ze sposobów na ich uzyskanie jest właśnie medytacja mindfulness. Trening uważności pozwala świadomie poczuć swoje ciało i uzmysłowić sobie, co tak naprawdę jest najważniejsze. Ponadto, praktykowanie medytacji jest silnie powiązane ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Mindfulness budzi duże zainteresowanie. Wielu ludzi pragnie zagłębiać się w tę technikę, by poczuć się lepiej. Najlepszym sposobem na poznanie prawideł tego sposobu medytacji jest przeczytanie kilku opisujących go poradników. Pomocne mogą być także książki o medytacji i buddyzmie. Pozwolą one na ujrzenie kontekstu kulturowego tego typu praktyk.
Czym są książki mindfulness?
Czytanie książek o mindfulness jest najlepszą szansą na zrozumienie tego, czym jest ta technika. Lektury te pełniąc funkcję podręczników i poradników, przeprowadzą każdego czytelnika i każdą czytelniczkę przez prawidła tej nawiązującej do buddyjskich nauk metody. Sięgając po książkę o mindfulness, można czuć się już w pełni wtajemniczonym.
Przedstawiamy pozycje, które naszym zdaniem okażą się najbardziej wartościowe dla osób początkujących oraz dla tych już zaznajomionych ze zjawiskiem, jakim jest uważność.
Polecane książki o uważności
W ofercie księgarni Medicon znajdują się najlepiej opisujące technikę uważności lektury. Nasze książki o mindfulness pozwolą czytelnikom na zmianę ich świadomości, a nawet życia.
Ta książka stanowi prawdziwy dekalog dla miłośników Mindfulness. Jej autorem jest Jon Kabat Zinn, który rozpowszechnił tę metodę w Europie. Spisane w niej zostały interesujące spostrzeżenia dotyczące uważności w naszym codziennym życiu.
Lektura tego poradnika pozwala odpowiedzieć na pytania związane z medytacją. Przez autora poruszone są także idee buddyzmu, a także zagadnienia pochodzące z neuronauki oraz fizyki kwantowej. Zatem w tej książce nie brakuje argumentacji badawczych. Do jej napisania przyczynili się naukowcy z Waisman Laboratory for Brain Imaging and Behavior.
Książka ta pozwala przyjrzeć się temu, jak ciało i jego funkcjonowanie powiązane jest ze stanem emocjonalnym. Jej autor podkreśla w niej, jaką moc i zdrowie może dać odpowiednia mentalność. Przytacza przykłady, w których ludzie dzięki uzyskaniu duchowej harmonii, odzyskiwali zdrowie fizyczne.
Autorem tej książki jest Joseph Goldstein. Uchodzi on za jednego najbardziej doświadczonych nauczycieli nauk buddyjskich w Europie. Spisane przez niego doświadczenia mogą stanowić dużą dawkę inspiracji. Goldstein szeroko opisuje fundamentalne Cztery Szlachetne Prawdy buddyjskie. Podkreśla też, jak ważne są tzw. dary codzienności.
Czytanie książek o medytacji autorstwa polskich pisarzy i pisarek również może być pomocne i interesujące. Dla przykładu Dorota Mrówka posiada zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną w dziedzinie tzw. nauk Wschodu. Spisała swoje przemyślenia i dzięki nim czytelnik dowie się m.in., czym jest świadome życie, pełne uważności i wyciszenia, a także na czym polega harmonia wewnętrzna oraz czerpanie radości ze zwykłych spraw.