Top 5 książek o medycynie chińskiej
Medycyna chińska to termin, który opisuje bardzo złożony zbiór technik i praktyk medycznych. Ma ona bardzo starą tradycję i przez to dla wielu europejczyków jest jeszcze bardziej interesująca i tajemnicza. Wiele osób postrzega ją jako alternatywę dla tradycyjnych systemowych form leczenia rozpowszechnionych na starym kontynencie. Tymczasem medycyna chińska może być uzupełnieniem dla utrwalonych w Europie lub Ameryce Północnej zwyczajów.
Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że do pacjenta należy podchodzić holistycznie, czyli kompleksowo. Dlatego, gdy ktoś skarży się na daną przypadłość leczy się nie tylko obszar, który jest chory, a całe ciało wraz duszą. Właśnie według koncepcji medycyny chińskiej istnieje integralność między ciałem i duchem.
Medycyna chińska - książki
W księgarniach znaleźć można wiele interesujących książek poświęconych medycynie naturalnej, w których opisane są m.in podstawowe teorie medycyny chińskiej. W wielu z nich podkreśla się znaczenie witalności ciała. Jego kondycja jest bardzo ważna na drodze do zdrowia. Toteż do utrzymania zdrowia fizycznego stosuje się poszczególne zabiegi, takie jak np. akupunktura, masaże oraz ćwiczenia Qigong. To wszystko wraz z aktywnością duchową, której celem jest na przykład doskonalenie umysłu, ma zapewnić zdrowie. Poniżej prezentujemy nasze Top5 książek o medycynie chińskiej, jakie warto przeczytać.
-
Chiński masaż i akupresura
Książką, która przedstawia zagadnienia związane z ciałem, jest "Chiński masaż i akupresura" pod wydawnictwem PZWL. Ze względu na swój przystępny język i szczegółowe wyjaśnienia jest ona doskonała dla początkujących. Czytelnik znajdzie w niej główne zasady chińskiego masażu, a także wiele informacji o skuteczności leczenia metodą inhoa.
-
Renesans akupunktury
Z kolei książka pod tytułem "Renesans akupunktury" traktuje konkretnie o akupunkturze. Jej autor Zbigniew Garnuszewski kładzie nacisk na wyjaśnienie tej techniki językiem popularnym, natomiast zawarte w tym wydaniu uzupełnienie, sprawia, że książka ta będzie przydatna także dla lekarzy. Zostały bowiem do niej dopisane rozdziały, które mogą być przydatne w codziennej praktyce lekarskiej.
-
Zioła w tradycyjnej medycynie chińskiej
Czym byłyby formy praktyki chińskiej bez ziołolecznictwa? Jest to bardzo ważny filar tejże medycyny. Odpowiednio przygotowywanym i skomponowanym ziołom przypisuje się życiodajne właściwości zapewniające zdrowie ciała i duszy. Poszczególne odwary, napary, mieszanki, herbaty, olejki i syropy doskonale opisane są w książce pt. "Zioła w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej".
-
Tradycyjna medycyna chińska
Jedną z najobszerniejszych książek gromadzących najważniejsze zasady medycyny orientalnej jest pozycja o tytule "Tradycyjna medycyna chińska. Fundamenty praktyki klinicznej. Diagnozowanie, leczenie, analiza przypadków". Te książkę poleca się szczególnie praktykom medycznym. Realizuje ona bowiem program studiów klinicznych w obrębie tradycyjnej chińskiej medycyny. Dzięki niej czytelnicy zapoznają się ze sprawdzonymi orientalnymi metodami leczenia groźnych dla życia chorób.
-
Meridiany, punkty i recepty chińskie
Filary terapii chińskiej zostały też opisane w książce pt. "Meridiany, punkty i recepty chińskie". Czytelnik zaznajomi się w niej m.in. z prawem 5. elementów, z filozofią chińską (Tao, Qi, Yang, Yin), kanałami energetycznymi oraz punktami chińskimi. Znajduje się w niej aż 450 recept punktowych. Ponadto jej autor Tadeusz Kasperczyk opisał również te punkty chińskie, które uznawane są za homeopatyczne. Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł samodzielnie wykonywać poszczególne ćwiczenia i techniki.